RTÜK'den 'Çukur' dizisine 'küfür' cezası geliyor

 

İktidarın internete de sansür uygulama niyeti RTÜK’ü harekete geçirdi. Yasa tasarısı Meclis'ten çıkmadığı halde, RTÜK ilk cezayı Show TV'de pazartesi geceleri yayınlanan Çukur dizisine kesecek.

7.02.2018
Yazı Boyutu:  
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), televizyon kanallarının internet ortamı üzerinden ''bip''siz ve ''buz''suz olan şekliyle yayınlanmalarını cezalandırmak üzere harekete geçti.  İktidarın internet yayınlarını gözaltına alan düzenlemenin Meclis’te yasalaştırılmasını beklemeden adım atan RTÜK, Show TV ekranlarında her pazartesi akşamı izleyicisinin karşısına geçen Çukur dizisi için de ceza getirmeye hazırlanıyor.

Bu bağlamda RTÜK, internet üzerinden gerçekleştirilen yayınların kontrolü hakkında bir uzman raporu hazırladı. Tasarıda, televizyon kanallarının, internet siteleri üzerinden gerçekleştirilen yayınların da RTÜK denetime girmesini öngördüğü ifade edilirken, RTÜK yasanın nasıl uygulanacağını ortaya koyacak bir karar ortaya koyuldu. RTÜK tarafından hazırlanan bu rapordan Show TV ekranlarının yüksek reyting oranlarına sahip dizisi Çukur nasibini aldı. Yine RTÜK, Çukur dizisinde kullanılan argo ve küfürlerin deşifre edildiği uzman raporunda izleyicisini yakından ilgilendirecek önemli ifadelere yer verdi. 

RTÜK TARAFINDAN ÇUKUR DİZİSİNE İLİŞKİN SON DAKİKA AÇIKLAMASI!

Dizinin televizyonda yayımlanan bip’lenmiş yayını ile internet sitesinde yer alan sansürsüz hali beraber değerlendirildiğinde; argo ve küfür niteliğindeki ifadeleri söyleyen kişinin ağız hareketlerinden söz konusu ifadelerin ekran başındaki izleyiciler tarafından anlaşılabileceği görülmektedir” ifadeleri kullanıldı. Dünkü Üst Kurul toplantısında rapor gündeme geldi, ancak bir üyenin toplantıya katılmaması nedeniyle, oylamada eşit sonuç çıktı. Kanalın cezalandırılıp cezalandırılmayacağı önümüzdeki hafta belli olacak.Üye OlÜye Girişi