RTÜK'den, Evlilik programları'  açıklaması

 

RTÜK Başkanı, son KHK ile kafa karışıklığına neden olan evlilik programlarının akıbetiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

01.05.2017
Yazı Boyutu:  
Son Kanun Hükmünde Kararname ile Evlilik Programları için de adım atıldı. Evlilik programlarının KHK ile yayından kaldırılmasının yolu açıldı. Ancak KHK kafa karışıklığı da yarattı. KHK ile evlilik programlarının yasaklandığı değerlendiriliyor. Bir diğer görüşe göre ise yasaklanan evlilik programları değil '0800 gibi telefon hatlarıyla arkadaş bulma programları'.

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlanan KHK ile RTÜK kanununa “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, arkadaş bulma amacıyla kişilerin tanıştırıldığı veya buluşturulduğu türden programlara, takviye edici gıdalar ve benzeri destekleyici ürünler de dahil olmak üzere herhangi bir ürünün ilgili mevzuatına aykırı olarak sağlık beyanıyla satışına, pazarlanmasına veya reklamına, sohbet, arkadaşlık ve eş bulma hatlarının ve hizmetlerinin tanıtımına yer verilemez” maddesi eklendi.

Düzenlemeyle radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, "0800" gibi telefon hatlarıyla arkadaş bulma ile kişilerin tanıştırıldığı veya buluşturulduğu türden programlara yer verileyemeyecek.

Öte yandan 6112 sayılı RTÜK Kanununun 32’nci maddesine RTÜK’ün evlilik programlarına ceza verdiği “Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlâka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” maddesi de kondu.
 
KAFALAR KARIŞTI

KHK sonrası evlilik programlarının kaldırılıp kaldırılmadığı konusunda kafalar karıştı. KHK ile evlilik programlarının yasaklandığı değerlendirilirken, 'evlilik programları değil "0800" gibi telefon hatlarıyla arkadaş bulma programlarına yer verilemeyeceği görüşü de ortaya atıldı.

'ÇALIŞMA YAPTIRIYORUZ'

Son durumu RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya açıkladı.

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, Yerlikaya, "Salı gününden itibaren evlilik programları televizyonda olacak mı olmayacak mı? KHK ile tümden yasaklandı mı yasaklanmadı mı” sorusuna şu sözlerle yanıt verdi:

"Hukuk müşavirliğine bir çalışma yaptırıyoruz. Yarın inceleme bittikten sonra kamuoyuna bir açıklama yapacağız. Biz zaten bu programları istemiyoruz, bunu daha önce de açıkça söyledik."

RTÜK'ÜN CHP'Lİ ÜYESİ: YARIN YAYIN YAPABİLİRLER AMA... 

RTÜK’ün CHP’li üyesi Süleyman Demirkan ise “Mevcut evlilik programları yarın yine yayına devam edebilir ama yaptırım gelecek. Zaten geliyordu şimdi ağırlaştı. Oysa bugüne kadar gerçekten istenseydi bu programlar çoktan toplumu rahatsız etmeyen, makul ölçülerde yayıncılığa evrilebilirdi" diye konuştu.

Demirkan'ın açıklaması devamla şöyle:

"Evrilmemesinin tek nedeni evlilik programlarında en fazla kazananlar hükümete en yakın olanlar, rant ve çıkar ortağı içinde olanlar. Mevcut RTÜK yasasına göre zamanında denetlenseydiler, RTÜK siyasi destek de alan güç ve rant lobilerinin etkisinde kalmasaydı, yayın ihlalleri yetkisini kullansaydı çoktan amaca ulaşılır, bu KHK düzenlemesine de gerek kalmazdı. Bu programlarda kadın istismarı da var. Dolayısıyla ihlal cezasını yüzde 5’e kadar uygulayabilecekken ve biz muhalif üyeler bunu önermemize karşın cezalar birkaç ay önceye kadar en alt sınır olan yüzde 1’den kesiliyordu. Son iki aydır tepkiler artınca cezalar da yüzde 2’den verilmeye başlandı. Oysa tavan oran olan yüzde 5 uygulansa bu programlar yasanın öngördüğü ve herkesin saygı duyacağı yayıncılık formatına evrilecekti."
Üye OlÜye Girişi