Rusya Ekonomi Bakanı 'rüşvet'ten gözaltında

 

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev rüşvet aldığı yönündeki şüpheler nedeniyle gözaltına alındı.

15.11.2016
Yazı Boyutu:  
Kremlin, Ulyukayev'in gözaltına alınmasını 'ciddi kanıtlar gerektiren çok ciddi bir suçlama' olarak nitelendirdi.

Rusya Soruşturma Komitesi'nden yapılan açıklamaya göre, Ulyukayev, devlet petrol şirketi Rosneft'in Başneft şirketinin hisselerini satın alabilmesi için bakanlık adına olumlu değerlendirme vermesi karşılığında Rosneft'ten 2 milyon dolar aldığı şüphesi nedeniyle gözaltına alındı.

Açıklamada, Rosneft yetkililerinin rüşvet vermeleri konusunda tehdit edildiği kaydedildi.

Komite'ye göre Ulyukayev rüşvet aldığı sırada gözaltına alındı.

Sputnik'e bilgi veren bir kaynak, Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) Ulyukayev'i bir yıldan fazla süredir izlediğini söyledi. Kaynak, "Ancak Ulyukayev'den, şu anda suçlandığı konuda mı şüphe duyulduğunu bilmiyoruz" dedi. Bir diğer kaynak ise Ulyukayev'in telefon konuşmalarından elde edilen kanıtların soruşturmada harekete geçilmesine yardımcı olduğunu belirtti.
Diğer taraftan Rosneft'ten bir yetkili, Başneft'in hisselerinin satın alınması işlemlerinin yasalara uygun biçimde gerçekleştirildiğini söylese de Ulyukayev'in gözaltına alınmasına ilişkin yorum yapmadı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Ulyukayev'in rüşvet şüphesiyle gözaltına alınmasını, 'ciddi kanıtlar gerektiren çok ciddi bir suçlama' olarak nitelendirdi. Peskov, TASS'a verdiği demeçteyse, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Ulyukayev'in gözaltına alınmasına ilişkin bilgi verildiğini belirtti. Peskov, Başneft'in satın alınma işlemlerinin yeniden değerlendirilip değerlendirilemeyeceği konusundaysa bilgisi olmadığını söyledi. Rus hükümetinden yapılan bir açıklamadaysa Başbakan Dmitriy Medvedev'in Ulyukayev'in gözaltına alınmasını Putin ile görüştüğü kaydedildi. Açıklamada, "Başbakan bu meselenin çok kapsamlı bir biçimde soruşturulması gerektiğine inanıyor" denildi.

(Supitnik)

Üye OlÜye Girişi