Rusya, ithal ettiği ürünleri 'tarım zararlısı var' diye Pakdemirli'ye şikayet etti

 

RusyaTarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor), yılbaşından beri Türk tarım ürünü sevkiyatlarında 70’den fazla kez tarım zararlısı bulunduğunu bildirdi.

31.05.2019
Yazı Boyutu:  
Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor), 51 ton güveli domatesi Türkiye'ye iade ettiklerini de açıkladı. Rosselhoznadzor'dan yapılan açıklamada yılbaşından bu yana Türkiye’den getirilen ürünlerinde tarım zararlısının tespit edildiği vaka sayısının 70’i geçtiği kaydedilirken bu rakamların Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye iletildiği belirtildi.
     
Rosselhoznadzor'un Krasnodar ve Adigey temsilciliğinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'den getirilen 50.96 ton domates, tarım zararlısı içerdiği gerekçesiyle Rusya'ya sokulmadı.

Sputnik'in aktardığı habere göre, Türk domateslerinde Güney Amerika domates güvesi tespit edildiğini belirten kurum, mevzuat gereği ürünlerin Türkiye'ye iade edildiğini kaydetti.

Açıklamada, sene başından beri 310 tondan fazla domatesin benzer gerekçelerle Rusya'ya sokulmadığı belirtildi.

''RAKAMLAR PAKDEMİRLİ'YE İLETİLDİ''

Ayrıca, Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor, yılbaşından bu yana Türkiye’den getirilen ürünlerinde tarım zararlısının tespit edildiği vaka sayısının 70’i geçtiğini belirtti.

Açıklamada, bu rakamların Rusya Tarım Bakanı Dmitriy Patruşev ve Türk mevkidaşı Bekir Pakdemirli arasında gerçekleşen görüşmede dile getirildiği belirtilerek, “Rosselhoznadzor’un Türkiye’den getirilen tarım ürünlerinde Rusya’nın yasakladığı tarım zararlısı tespit etme vakalarının devam ettiği Türk tarafına iletildi” denildi.

Görüşmede, Türk tarafının Rusya’ya gönderilen tarım ürünlerinin güvenliğine yönelik denetimi artıracağı konusunda mutabakata varıldı.

2018'DE TARIM ÜRÜNLERİNDE ZARARLI TESPİT EDİLEN VAKA SAYISI 1500'Ü GEÇMİŞTİ

Rosselhoznadzor Başkan Yardımcısı Yuliya Şvabauskene 2018 yılında Türk meyve ve sebzelerde bin 513 kez Rusya’da yasak nesnelerin bulunduğunu açıklamış ve  bu sorunu Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Harun Seçkin ile görüşmede gündeme getirdiğini söylemişti.

30 bin tondan fazla hastalıklı ürünün Rusya’ya girişinin engellendiği hatırlatılan Rosselhoznadzor açıklamasında, “Mevcut durum, bitki sağlığı açısından Rusya’nın iyiliği için ciddi tehdit oluşturuyor” demişti.

Üye OlÜye Girişi