Rusya, meyve sebze ithalatında önceliği Suriye'ye verdi

 

Suriye'nin yaş sebze ve meyvelerin yakında Rusya'ya ulaşacağı açıklanırken, Rusya, Türkiye'den yapacağı ithalatı Mart'a öteledi

01.02.2017
Yazı Boyutu:  
 Rusya, uçak krizi nedeniyle  geçen yıl durdurduğu Türkiye'den meyve ve sebze ithalatına ancak Mart ayında başlatabileceğini açıklarken  Suriye'nin yetiştirdiği meyve ve sebzelerin yakında Rus pazarına ineceği bildirildi.

Rusya'dan petrol ve kimya sanayisi ürünleri, mineraller, ağaç, gübre, boru ve yem ithal edeceklerini açıklayan Suriye Sanayi Bakanı Ahmed el-Hamu, bunun karşılığında Rusya'ya sebze, meyve, hafif sanayi ürünleri, tekstil, pamuk, ayakkabı, mücevherat ve mobilya ihraç edeceklerini söyledi.

Halihazırda Rusya ile ticari ilişkileri geliştirmeye çalıştıklarını ifade eden el-Hamu, mevcut aşamada enerji, sulama, tarım, sanayi, ulaşım, petrol ve ticaret alanlarında etkili işbirliği için anlaşmaların imzalandığını anlattı.

ULUSLARARASI FUARLAR DÜZENLENECEK

Bu anlaşmaların üreticilere vergi daireleri, gümrük ve bankalarda elverişli koşulların yaratılması ve ödemelerin kolaylaştırılması açısından yardımcı olacağını dile getiren Suriyeli bakan, yerel ve uluslararası fuarların düzenleneceğini belirtti: "Bunun için, terörle mücadeledeki samimi ilişkilerimiz de göz önünde bulundurularak Rus mevkidaşlarımızla birlikte ilgili kanunlar, kararnameler ve programlar geliştirmeliyiz."

TÜRKİYE'NİN RUSYA'YA İHRACATI MART'A KALDI

Rusya Federasyonu Ticaret Temsilcisi Gaşigullin, Rusya’nın yaş sebze-meyve ve konfeksiyon ürünleri konusunda Türkiye’ye uyguladığı kısıtlamaların kalkması konusunda, tarafların çözüm için martta Antalya’da tekrar toplanacağını bildirdi.
Rusya Federasyonu Ticaret Temsilcisi Aydar Gaşigullin, yaş sebze- meyve ve konfeksiyon ürünleri konusunda Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı kısıtlamalarla ilgili sorunun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Başkanı Putin arasındaki görüşmelerle çözüme kavuşturulacağını belirtti. İzmir Ticaret Odası‘nın (İZTO) Ocak ayı Meclis toplantısına konuk olan Gaşigullin, martta Rusya ve Türkiye’nin katılımı ile Antalya’da tarım konusunda üst düzey bir toplantı düzenleneceğini, bu toplantıya Rusya Tarım Bakanı’nın da katılacağını duyurdu.

Gaşigullin, iki ülke arasında ticareti kısıtlanan her ürünle ilgili sorunları aşmak için birer komisyon kurulduğunu, yaş sebze ve konfeksiyon ürünleri için de kurulan komisyonların çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı. Bazı kısıtlamaların kalktığını da vurgulayan Gaşigullin, “Türkiye’ye gelen Tarım Bakanlığı’mızın yetkilileri de incelemeler yapıp raporlarını yazıyorlar. Bilindiği üzere Antalya’da bu martta ayında bir Tarım Forumu yapılması planlanıyor. Rusya Tarım Bakanı’nın da katılacağı toplantıda bu kısıtlamalar konusu ele alınacak” diye konuştu. Türkiye’nin de Rusya’ya karşı antidampingleri olduğunu hatırlatan Gaşigullin, “Tabi ki aramızdaki ticaret çok olunca sorunlar da oluyor. Ama tüm bu sorunların yakın zamanlarda çözüleceğini söyleyebilirim” dedi.

Üye OlÜye Girişi