Rusya Türkiye'ye turları durduruyor

 

Türk jetlerin sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle Rus Savaş uçağını düşürmesiyle başlayan krizin etkileri ilk olarak Turizmde görülüyor

24.11.2015
Yazı Boyutu:  
Türkiye’nin Rus jetini düşürmesiyle başlayan krizin etkileri, ilk olarak turizme yansıdı.

Reuters’ın haberine göre, Rusya’nın en büyük tur operatörlerinden Natalie Tur, Türkiye’ye tur satışlarını durdurduğunu açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus jetinin düşürülmesinin ardından Türkiye’yi ‘terör işbirlikçisi’ ilan edip, “Bugünkü trajik olayın, Rusya-Türkiye ilişkileri üzerinde ciddi sonuçları olacak” demişti.

İlk altı ayda 1 milyon 454 bin Rus geldi

Dünyada Türkiye’ye en çok turist gönderen ilk üç ülkeden biri olarak bilinen Rusya, 2013 ve 2014’te Almanya’nın ardından dünyada Türkiye’ye turist gönderen ikinci ülke oldu.

Bu yılın ilk altı ayında ise, 1 milyon 454 bin Rus turist Türkiye’yi ziyaret etti. Rusya’nın Türkiye’nin turizmindeki payı ise yaklaşık yüzde 10.

Arkası gelebilir

Natalie’nin hamlesini başkaları izleyebilir. Zira şirketin kararını duyurmasından kısa süre sonra Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, Türkiye ziyaretini iptal ettiğini duyururken, “Türkiye’deki terör tehditi Mısır’dan daha az değil” diyerek Rus vatandaşlarına Türkiye’ye gitmeme çağrısı yaptı.

Nitekim Lavrov’un açıklamalarının ardından Rusya’nın resmi turizm ajansı Rostourism de Türkiye’ye tur satışlarının durdurulmasını tavsiye etti.

Üye OlÜye Girişi