Saatler 1 saat ileri alınacak

 

31 Mart Pazar günü 03.00'den itibaren bir saat ileri alınacak.

29.03.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatler, 31 Mart Pazar günü 03.00'den itibaren bir saat ileri alınacak.
 
 
Bakanlar Kurulu'nun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla saatlerin, 31 Mart 2013 Pazar günü saat 03.00'dan itibaren bir saat ileri alınması kararlaştırıldı.
 
SAATLER NEDEN İLERİ- GERİ ALINIYOR?
 
 Yaz ve kış saati uygulaması fikrini, ilk olarak 1784 yılında, Amerikalı politikacı ve fizikçi Benjamin Franklin öne sürmüştür. Fakat, bu fikrin uygulanması, 1916 yılı Birinci Dünya Savaşı dönemine dayanmaktadır.
 
Birinci Dünya Savaşı süresince birçok ülke saatlerini yılın belli aylarında yeniden ayarlamaya başladı. Bunun amacı günün aydınlık saatlerini, insanların uyanık oldukları zamana uydurmak, dolayısıyla evlerde ve sokaklarda yanan lambalar için gerekli enerjiden tasarruf sağlamaktı.
 
Bugün de aynı uygulamaya devam edilmekte, Nisan ayının ilk pazar gününde saatler bir saat ileri, Ekim ayının son pazar gününde ise bir saat geri alınmaktadır. Diğer bir deyişle, ilkbaharda size kaybettirilen bir saat, sonbaharda geri verilmektedir.
 
İleri saat uygulaması aydınlatma, ısıtma, soğutma ve enerji tasarrufu açısından önem taşıyor.
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi