Sabancı'da  Dünya Kadınlar Günü

 

Sabancı Üniversitesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü bir dizi etkinlikle kutluyor

6.03.2015
Yazı Boyutu:  

 

Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu’nun kutlama etkinlikleri 3 Mart 2015, Salı günü saat 18:30’da Sinema Salonu’nda, Toplumsal Duyarlılık Projeleri ve SİNEK (Sinema Kulübü) işbirliği ile gösterilecek  “Annemin Şarkısı” isimli filmle başlayacak. Film gösteriminin ardından oyuncuların ve yönetmenin katılımıyla söyleşi düzenlenecek. Söyleşinin moderatörlüğünü SSBF Öğretim Üyesi Ruken Alp üstlenecek.

Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu’nun gelenekselleşen bilgi yarışması bu yıl 4 Mart 2015, Çarşamba günü saat 12:30’da Yemekhane’de gerçekleşecek.

Etkinlikler kapsamında panel ve konferanslar düzenleyen Forum’un ilk paneli “Cinsel Şiddetin Siyasallaşması ve İnsan Hakları” başlığını taşıyor. 5 Mart 2015, Perşembe günü saat 14:00’te, SSBF 2034’te gerçekleşecek etkinliğin moderatörlüğünü SSBF Öğretim Üyesi Gürol Irzık üstlenecek.

Panelde, Koç Üniversitesi’nden Zeynep Direk "İktidar (egemenlik) ve Toplumsal Cinsiyet", Koç Üniversitesi’nden Çiğdem Yazıcı "Özgecan vakasında beliren kadın kimlik politikasının görünürlüğü ve getirdiği sorular" ve Koç Üniversitesi’nden Hülya Şıvga "Özgürlük, Özgürlükler, Haklar: Simone de Beauvoir ve İnsan Hakları" başlıklı konuşmalar yapacaklar.

Etkinlikler dizisinin sonuncusu 7 Mart 2015, Cumartesi günü Karaköy Minerva Palas’ta gerçekleşecek.  SSBF Öğretim Üyesi Ayşe Öncü’nün moderatörlüğünde gerçekleşecek toplantıda SOAS, Londra Üniversitesi Öğretim Üyesi ve geçtiğimiz yıl Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen Deniz Kandiyoti “Kadın Hakları Çıkmazda Mı?” başlıklı bir konuşma yapacak.

Program:

“Annemin Şarkısı” Film Gösterimi & Panel – Ruken Alp moderatörlüğünde

Tarih: 3 Mart 2015, Salı

Saat: 18:30

Yer: Sinema Salonu

 

“Bilgi Yarışması”

Tarih: 4 Mart 2015, Çarşamba

Saat: 12:30

Yer: Yemekhane

 

“Cinsel Şiddetin Siyasallaşması ve İnsan Hakları” Paneli

Konuşmacılar:  Zeynep Direk (Koç Üniversitesi) - "İktidar (egemenlik) ve Toplumsal Cinsiyet",

Çiğdem Yazıcı (Koç Üniversitesi) "Özgecan vakasında beliren kadın kimlik politikasının görünürlüğü ve getirdiği sorular"

Hülya Şıvga (Koç Üniversitesi) "Özgürlük, Özgürlükler, Haklar: Simone de Beauvoir ve İnsan Hakları"

Moderatör: Gürol Irzık

Saat: 14:00

Yer: SSBF 2034

 

Konferans

Konuşmacı:  Deniz Kandiyoti (SOAS, Londra Üniversitesi) “Kadın Hakları Çıkmazda Mı?”

Moderatör: Ayşe Öncü

Saat: 15:00

Yer: Karaköy Minerva Palas

 

 


Üye OlÜye Girişi