Sadece kadınların girebildiği festivale ayrımcılık suçlaması

 

İsveç'te sadece kadınların girebildiği bir festivali Ayrımcılık Ombudsman'ı (DO) "erkeksiz" diye ayrımcılıktan suçlu buldu.

20.12.2018
Yazı Boyutu:  
İsveç'te sadece kadınların girebildiği bir festival Ayrımcılık Ombudsman'ı (DO) tarafından "erkeksiz" diye tanımlamanın, ülkenin ayrımcılık yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle suçlu bulundu.2012'te Eurovision yarışmasını kazanan Loreen'in de şarkı söylediği festivalle ilgili tanıtımlarda, Ayrımcılık Ombudsman'ı (DO) belirli bir grubun etkinliğe gelmekten caydırıldığına dikkati çekti.

Etkinliğin organizatörleri ise Facebook sayfalarında yaptıkları açıklamada, "dünyayı değiştirdikleri için çok meşgul olduklarını ve yanıt vermeyeceklerini" söyledi.Facebook paylaşımında "5 bin kadın, cinsiyetleri kadın ve erkek olarak belirlemeyenler ve trans bireyler birkaç erkeğin tamamen aklını kaybetmesine neden olması üzücü. Festivalin başarısı tam olarak neye ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. DO'nun kararı bu gerçeği değiştirmiyor The success of the Statement festival shows that is exactly what we need, and the DO's verdict doesn't change this fact) " denildi.

DO, yaz aylarında yapılan festivalin girişinde erkeklerin girmesinin aktif bir şekilde önlenmediğini kabul etti ve "girişte katılımcılara cinsiyet temelli bir ayrım yapılmadı" denildi.

Festivalin kısıtlamalarından kimsenin zarar görmemesi nedeniyle para cezası verilmeyeceği vurgulandı.Festivali Emma Knyckare başlattı

Festival, İsveç'in en büyük müzik festivali Bravalla'da bir önceki yıl yaşanan çok sayıda cinsel saldırı vakasına tepki olarak komedyen Emma Knyckare tarafından organize edilmişti.

Bravalla'nın organizatörleri de 2017'deki olaylar nedeniyle bu yıl festivali düzenlememişti. (BBC Türkçe)

Üye OlÜye Girişi