Sağlık Bakanı Koca'nın hastanesinde işçiler zorunlu izne çıkarıdı

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sahibi olduğu Medipol Hastanesi'nde doktor, hemşire ve temizlik çalışanları dışındaki tüm personel zorunlu olarak yıllık izne, yıllık izni olmayanlar ise ücretsiz izne çıkartıldı.

23.03.2020
Yazı Boyutu:  
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sahibi olduğu Medipol Hastanesi'nde bir skandal daha yaşandı. 

Doktor, hemşire ve temizlik çalışanları dışındaki tüm personel zorunlu olarak yıllık izne, yıllık izni olmayanlar ücretsiz izne çıkartıldı

Halktv'den Ali Isıyel'in haberine göre, kanuna aykırı olmasına rağmen; doktor, hemşire ve temizlik personeli dışındaki sağlık emekçileri iradeleri dışında senelik izne çıkartıldı.

 Senelik izni olmayan personeller zorunlu ücretsiz izne çıkartılırken; senelik izni bu süreçte bitenler de izinlerinin bitiminde ücretsiz izinli olarak devam ettirilecek.

Ali Isıyel'in konuştuğu bir personel; doktor, hemşire ve temizlik personeli haricindeki diğer çalışanların ikinci bir emre kadar varsa senelik izinlerinin kullandırıldığını, senelik izinleri yoksa veya bu süreçte biterse de ücretsiz izinli sayılarak izne çıkartıldıklarını belirtti. Yasalarda ise "ücretsiz izin" diye bir kavram bulunmuyor. İşçi, ücretsiz izne çıkmayı kabul ettiği bir belgeyi imzalamadığı sürece, bir haftalık ücretsiz iznin sonunda tazminatını alarak işten ayrılma hakkına sahip oluyor. Türkiye'nin her yanında artıyor. Türkiye'nin her yanında, özellikle yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınıyla birlikte patronların "ücretsiz izin" uygulaması giderek artıyor. Kanuna aykırı uygulamaların cezalandırılmaması ve dar gelirli işçilerin daha sonra tekrar iş bulamamaktan korkmasından alınan cesaretle bu uygulama yaygınlaşıyor. (HalkTV)

Üye OlÜye Girişi