Sağlık Bakanlığı 'Otizm Dairesi' kuracak, MEB ise 'Gölge Öğretmen' ataması yapacak

 

TBMM Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozuklukları Araştırma Komisyonu'nun Başkanı Kemal Çelik, toplumda otizmin büyük bir salgın haline geldiğine dikkat çekerek 27 Kasım'da tamamlanmış olan Otizm sorunu ve çözüm önerileri raporunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacak.

18.11.2019
Yazı Boyutu:  
Geçtiğimiz günlerde Aksaray(da bir ilkokulda özel sınıfta eğitim gören otizmli öğrencilerin mahalle muhtarının kışkırtmasıyla öğrenci velilerince yuhalanması olayını yerinde inceleleyen TBMM Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozuklukları Araştırma Komisyonu'nun Başkanı Kemal Çelik, otizmlerin sorunları ve çözüm önerilerine dönük 27 Kasım'a kadar tamamlayacakları raporu AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunacaklarını açıkladı.

TÜRKİYE'DOE OTİZM BÜYÜK BİR SALGIN

Aksaray'da yaşanan olayın ardından, tespit ettikleri konuları Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlarına aktardıklarını dile getiren Çelik,şunları söyledi:

"Başta Aksaray olmak üzere tespit ettiğimiz konuları ilk olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a anlattık. Sayın Bakan da hemen uygulanacak konuların talimatını verdi. İlk olarak, 'kolaylaştırıcı kişi', yani 'gölge öğretmen' ataması yapacağını söyledi. Okullardaki otizm levhalarının kaldırılması talimatını verdi. Özel öğretmen eğitimi konusunda çalışma başlatılacak. Ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sunum yaptık. Sayın Bakan da konuya hassas yaklaştı. Sağlık bakanımız da bir 'otizm dairesi' kurulacağını söyledi. Ve yine çok önemli çalışmalar başlatıldı. Toplumda otizm büyük salgın. Türkiye'de farkındalık olayı yok. 59 doğumdan 1 tanesi otizm. Herkes bu konu ile karşılaşabilir. Sizin çocuğunuz otizmli olmayabilir; ama bir yakınınızda olabilir. Torununuz otizmli doğabilir. Biz komisyon olarak il il geziyoruz. Güzel bir proje çıktı ortaya."

'YASAL DÜZENLEME ÖNERİMİZ OLACAK'

Komisyon çalışmalarını 27 Kasım'da tamamlayarak rapor haline getireceklerini anlatan Çelik, raporda yer alacak önerilerle ilgili de "Geldiğimiz  sonucu ve önerilerimizi kısa uzun ve orta vadeli önerilerimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza sunacağız. Belki yeni sisteme uygun Cumhurbaşkanlığı'nda belli bir koordinasyon kurulmasını önereceğiz. Yerel yönetimleri bu konuda daha aktif hale getirmek için bir yasal düzenleme önerilerimiz olacak. Dil eğitimi ve terapi gibi konularda önerilerimiz olacak. Komisyon çalışmalarımız 27 Kasım'da bitecek; ama biz komisyon olarak gönüllü olarak bu işi takip edeceğiz" diye konuştu. (Kazete Haber merkezi)
Üye OlÜye Girişi