Sağlık çalışanları için psikolojik destek hattı oluşturuldu

 

Türkiye Psikiyatri Derneği, TPD, COVID-19 salgınıyla birlikte yaşanan zorlu süreç dolayısıyla, sağlık çalışanları için destek hattı oluşturdu

07.04.2020
Yazı Boyutu:  
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu (UDEK) üyesi Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD), COVID-19 salgınıyla birlikte yaşanan zorlu süreç dolayısıyla, sağlık çalışanları için destek hattı oluşturdu.

Sağlık çalışanlarının gerek duydukları kişisel koruyucu donanımın sağlanması ve bedensel iyilik hallerinin sürdürülmesi kadar, yaşadıkları ruhsal zorluklarla ilgili olarak da desteklenmesi gerektiğinden hareket eden TPD’nin, tüm sağlık çalışanlarına yönelik olarak oluşturduğu ruhsal destek hattına 0850 532 66 76 numaralı telefondan, 7/24 ulaşılabilecek.

Türkiye Psikiyatri Derneği Ruhsal Travma ve Afet Psikiyatrisi Çalışma Birimi’nden destek hattına dair yapılan duyuru ise şöyle:

COVID-19 salgınıyla birlikte yaşadığımız bu zorlu süreçte tüm sağlık çalışanları yoğun stres ve risk altında görevlerini sürdürmektedir. Sağlık çalışanlarının gerek duyduğu kişisel koruyucu donanımın sağlanması ve bedensel iyilik hallerinin sürdürülmesi kadar yaşadıkları ruhsal zorluklarla ilgili desteklenmesi de gerekmektedir. Sağlık çalışanlarının kendi kurumlarındaki ruh sağlığı uzmanlarından yüz yüze destek alma imkanı sağlanmalıdır; ancak bu kliniklerinde salgın koşullarında işleyişle ilgili farklı düzenlemeler yapmak zorunda kaldığı bilinmektedir.

Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından ülkenin her yerinde görev yapan tüm sağlık çalışanlarının 7/24 ulaşılabilecekleri bir ruhsal destek hattı oluşturulmuştur. 0850 532 66 76 telefon numarası ile erişilebilecek destek servisi 06 Nisan 2020 Pazartesi saat 08.00 itibari ile hizmete açılacaktır. Sağlık çalışanlarına Destek Hattıyla derneğimiz üyesi gönüllü psikiyatristlerle canlı telefon görüşmesi sağlanabilecektir.

Üye OlÜye Girişi