Sahipli-sahipsiz hayvan ayrımı AYM'ye götürülüyor

 

Yavru kediye işkence yapan askeri serbest bırakan hakim, kanunda sokak hayvanı ile sahipli hayvan arasındaki ayrımcılığın giderilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruyor

...
05.12.2017
Yazı Boyutu:  
Erzincan'da kediye işkence yapan er çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince serbest bırakıldı. Kararı veren hakim, kanunlarda sahipli-sahipsiz hayvan ayrımının anayasaya aykırı olduğunu belirterek düzeltilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvuracağını açıkladı. Erzincan'da orduevi nizamiyesinde bir kediye işkence ederken çekilen görüntülerin sosyal medyada paylaşımı üzerine gelen tepkiler karşısında gözaltına alınan er Taner Hepşen savcılıkta sorgulandı.

Hepşen nişanlısından ayrıldığı için psikolojisinin iyi olmadığını ileri sürdü. 25 yaşındaki Hepşen TCK'nın 151/2 maddesinde düzenlenen 'mala zarar verme' suçundan 'Haklı bir nedeni olmaksızın, sahipli hayvanı öldürdüğü ya da işe yaramayacak hale getirdiği' gerekçesiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Hakimlikçe yeniden ifadesi alınan Hepşen haftanın her günü iki kez adli kontrol şartıyla salıverildi. Ayrıca  bin 252 lira ceza verildi.

Erzincan Valiliği, kararı veren Erzincan Sulh Ceza Hakimliği'nin kanunların sadece sahipli hayvanlara yönelik olduğu, sahipsiz hayvanlarla ilgili açık bir kanuni cezai müeyyidenin bulunmadığına dikkat çektiğini belirtti. Valilik, hakimin 'sahipli' kelimesinin anayasaya aykırılığıyla ilgili Anayasa Mahkemesi'ne itiraz başvurusunda bulunulmasına karar verdiğini duyurdu. Üye OlÜye Girişi