Said-i Nursi ve Nazım Hikmet e Anıt mezar

 

AKP`li Hasgür Said-i Nursi`ye ve Nazım Hikmet e iade-i itibar istedi ve `Özal gibi anıt mezarları yapılsın` dedi.

21.10.2009
Yazı Boyutu:  

AKP İzmir Milletvekili İbrahim Hasgür, Nur Hareketi`nin öncüsü Said-i 21_poli__said_nursi.jpgNursi`nin mezarının nerede olduğunun açıklanmasını ve iade-i itibarını istedi.

Said-i Nursi`nin fikirleriyle milyonlarca insanı etkilediğini, eserlerinin tüm dünyada 170 dile çevrildiğini söyleyen Hasgür, `Böyle bir fikir adamının mezarının nerede olduğu bile belli değil. Said-i Nursi`yi mezarında bile rahat bırakmayan 27 Mayıs 1960 cuntasından hala hayatta olanlar var. Kültür Bakanlığı derhal harekete geçmeli ve mezarının nerede olduğunu ortaya çıkarmalı.

Tıpkı Adnan Menderes ve Turgut Özal gibi Said-i Nursi için de bir anıt mezar yapılmalı. Nasıl onların mezarlarını ziyaret edebiliyorsak Said-i Nursi`nin mezarını da ziyaret edebilelim. Devletin Sadi-i Nursi`ye yaptığı haksızlıkların telafisi için bu adımın atılması gerekiyor` dedi.

Başbakan Erdoğan`ın kongrede yaptığı konuşmada Yaşar Kemal ve Aziz Nesin`den bahsetmemesinin muhalefet tarafından eleştiri konusu yapıldığını hatırlatan Hasgür, iki yazarın Said-i Nursi ve Nazım Hikmet gibi baskı ve sürgünlerle karşılaşmadıklarını, fikirlerini serbestçe ifade edebildiklerini savundu.

NAZIM HİKMET E DE ANIT MEZAR YAPILSIN

21_poli_nazim_hikmet.jpgSaid-i Nursi dışında, ailesinin talep etmesi durumunda dünyaca ünlü ozanımız Nazım Hikmet için de anıt mezar yapılmasını öneren Hasgür, `Biz bu ülkede yaşayan herkes için demokrasi istiyoruz` dedi.

NAZIM HİKMET RAN IN BİYOGRAFİSİ

15 Ocak 1902 de Selanik te doğdu. Heybeliada Bahriye Mektebi ni bitirdi. Hamidiye Kruvazörü nde güverte subayı iken, sağlık nedeniyle askerlikten ayrıldı, bu arada ilk şiirlerini yayımladı.

1921 başlarında Kurtuluş Savaşı na katılmak için Anadolu ya geçti, Bolu da öğretmen olarak görevlendirildi.

Daha sonra Batum üzerinden Moskova ya giderek Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi ne (KUTV) yazıldı. Burada siyasal bilimler ve iktisat okudu.

1924 te yurda döndü. Aydınlık Gazetesinde yayınlanan yazı ve şiirleri yüzünden on beş yıl hapsi istenince yeniden Sovyetler Birliği ne gitti.

1928 Af Kanunu ndan yararlanıp tekrar yurda döndü. Resimli Ay dergisinde çalışmaya başladı.

1932 de yeniden dört yıl hapse mahkûm olduysa da, bu kez Onuncu Yıl Affı ndan yararlandı. Gazetecilik yaptı, film stüdyolarında çalıştı.

1938 de orduyu ve donanmayı isyana teşvik ettiği iddiasıyla 28 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Çankırı ve Bursa cezaevlerinde yattı. 1950 de özgürlüğüne kavuştuysa da sürekli olarak izlenmekten kurtulamadı; kitaplarını yayınlatma, oyunlarını oynatma olanağı bulamadı. Askere alınması kararlaştırılınca Romanya üzerinden tekrar Moskova ya gitti.

1951 de T.C. yurttaşlığından çıkarıldı.

3 Haziran 1963 te bir kalp krizi sonucu yaşama veda etti. Moskova da Novodeviçye Mezarlığı nda toprağa verildi.

SAİD-İ NURSİ NİN HAYATI SÜRGÜNDE GEÇTİ
Saİd-İ Nursî, 1876`da Bitlis`in Hizan ilçesine bağlı Nurs köyünde doğdu. Çocukluğunda çevresindeki medreselerde eğitim gördü.

Dönemin İslam uleması tarafından `zamanın en iyisi` anlamına gelen ` Bediüzzaman` lakabı ile anıldı.

1. Dünya Savaşı yıllarında doğu cephesinde gönüllü alay komutanı olarak hizmet etti. Savaş esnasında yaralanıp 2,5 yıl Rusya`da esir kaldı. 1925 yılında Van`da eğitim faaliyetlerinde bulunurken, o sırada meydana gelen Şeyh Said hareketi sebebiyle, tedbir olarak önce Burdur`a, ardından Isparta`ya gönderildi. Burada 8 yıl kaldı. Risale-i Nur isimli Kur`an tefsirinin çoğu bölümlerini burada yazdı.

Eserleri ve fikirleri sebebiyle Eskişehir Mahkemesine sevk edildi. Sürgüne gönderildiği Kastamonu`da eserlerini yazmaya devam etti. 1943`te Denizli Mahkemesi`ne, 1948`de Afyon Mahkemesi`ne sevk edildi. Mahkemeler beraatla neticelendi. 1950`de çok partili hayata geçildiğinde dini hak ve hürriyetler genişledi. Bediüzzaman, bu dönemde eserlerini matbaalarda bastırdı. 23 Mart 1960`ta Şanlıurfa`da vefat etti. 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra dönemin askeri yönetimi mezarını bilinmeyen bir yere nakletti.(Vatan)


Üye OlÜye Girişi