Sakarya'da bu kez patlamayan fişeklerin imhası sırasında facia yaşandı: 3 şehit, 12 yaralı

 

Sakarya'da patlamayan malzemeyi imha etmek için götüren araçta meydana gelen patlamada, üç jandarma yaşamını yitirdi 12 kişi de yaralandı.

09.07.2020
Yazı Boyutu:  
Sakarya'nın Hendek ilçesinde, 3 Temmuz'daki  çoğunluğu kadın 7 işçinin hayıtını kaybettiği fabrika faciasında patlamayan havai fişekler Adapazar'ndaki taş ocağında imha edileceği sırada patlama oldu. Kontrollü patlama için bölgede bulunan 3 jandarma hayatını kaybederken 11 jandarma ve 1 kamyon sürücüsü ise yaralandı. Bölgede incelemede bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kamyon şoförü dahil 3 kişinin sağlık durumunun ağır olduğunu söyledi.

Patlama ile ilgili gazetecilere bilgi veren Bakan Soylu, havai fişek fabrikasındaki patlamadan sonra şimdiye kadar 15 tonluk patlatma işlemi gerçekleştirildiğini belirterek "Son 1- 1,5 tonluk patlamaya hazır mühimmat varken veya patlayıcı varken hepimizi üzen derinden yaralayan bu müessif olay başımıza geldi" diye konuştu. Fabrika kapanacak

Olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü belirten Süleyman Soylu, "Hem adli hem de idari soruşturma sonucunda bir eksiklik varsa elbette buna ait de gerekli takibatı yapacağımızı, bunu da sonuçlandıracağımızı ifade etmek istiyorum" dedi.

Soylu, havai fişek fabrikasının da kapatılacağı bilgisini vererek "Valiliğimiz askıya, ardından iptal işlemlerini gerçekleştirecek. Çevre ve Şehircilik Bakanımız da buradaki imar izninin iptalini gerçekleştirmiş olacak" dedi.

Ne olmuştu?

Sakarya'nın Hendek ilçesinde 15 dönüm alana kurulu AKP'ye yakınlığı ile bilinen ve  daha önce 6 patlamanın yaşandığı ve 4 kişinin öldüğü Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda 3 Temmuz Cuma günü meydana gelen patlamada 7 kişi hayatını kaybetmiş, 126 kişi yaralanmıştı.

Patlamanın ardından başlatılan soruşturmada fabrikanın iki sahibinden biri patlama nedeniyle tutuklanırken, diğeri adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Soruşturma kapsamında aralarında sorumlu müdür, iş güvenliği uzmanı ve ustabaşının bulunduğu toplam 4 kişi de "taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan tutuklanmıştı. 
 (Ajanslar)

Üye OlÜye Girişi