Saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 44'e yükseldi

 

Beşiktaş Vodafone Arena stadı yakınlarında gerçkeleştirilen iki bombalı saldırıda şehit olan polis sayısı 36 olarak, sivil sayısı ise 8 olarak açıklandı

12.12.2016
Yazı Boyutu:  
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Cumartesi akşamı İstanbul'da gerçekleştirilen saldırıda, 36'sı polis sekizi sivil 44 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.Saldırı, Dolmabahçe'deki Vodafone Arena stadyumu yakınlarında düzenlendi.

TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) örgütü, Pazar günü internet sitesinden yayımladığı bir açıklamayla saldırıyı üstlendi.

Cumartesi gecesi ilk olarak bomba yüklü bir aracın patlatıldığı belirtiliyor.

Bundan kısa süre sonra ise bir canlı bombanın kendisini patlattığı aktarılıyor.

Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, saldırıda yüzlerce kilo patlayıcı kullandığını belirtti.

Kurtulmuş saldırıların nasıl gerçekleştiğiyle ilgili şunları söyledi:

"Çevik kuvvet polisimiz doğrudan doğruya hedef alınıyor. Beleştepe dediğimiz yerde bomba patlıyor. Araç ortada yok. Arabanın olduğu yerde büyük bir çukur açılmış.

"45 saniye sonra Maçka Parkı'nda üzerinde bir mont ve arkasında sırt çantası olan birisine polis dur dediği anda maalesef orada 4 polis 1 sivil şehit oluyor".SOYLU: HESABI ACIMASIZCA SORULACAK

Hükümet yetkilileri, saldırıların hedefinin çevik kuvvet olduğunu ve soruşturmada elde edilen ilk bulguların PKK'yı işaret ettiğini açıkladı.
Saldırı sonrası gerçekleştirilen operasyonlarda 13 kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Bu arkadaşlarımızın kanı yerde kalmayacak, hiç kimsenin endişesi olmasın. Bunun hangi destekçisi olursa olsun dışarıdakiler ve içeridekiler, hesabı acımasızca sorulacaktır. Yine bundan da hiç kimsenin endişesi olmasın" dedi.

Bakanı Soylu, "Bilmenizi isteriz ki KCK'sı da PKK'sı da DHKP/C'si de FETÖ'sü de DEAŞ'ı da terör örgütlerinin hiçbiri ama hiçbiri bu coğrafyada muvaffak olamayacaktır" ifadelerini kullandı.

Yaşamını yitirenlerin Türkiye'nin farklı kentlerindeki cenaze törenleri sürüyor.

Saldırının gerçekleştiği yerdeki anma ve gösteriler de devam ediyor
.
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş: Acımasız katliamı lanetliyorum

SELAHATTİN DEMİRTAŞ: KATLİAMI LANETLİYORUM

Bu arada HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevin'den, avukatları aracılığıyla bir mesaj yayımladı.
Demirtaş, saldırıyı 'acımasız' olarak değerlendirdi ve kınadı.

Demirtaş mesajında şunları belirtti:

"İstanbul'da Cumartesi akşamı gerçekleşen acımasız katliamı lanetliyor, kınıyorum.
"Bütün toplumu, halkımızı şiddet karşıtlığında, barış, kardeşlik, demokrasi ve özgürlük duyguları etrafında umutla bir arada durmaya davet ediyorum. Koşullarımız ne kadar zor olursa olsun kutsallık atfettiğimiz barışı savunmaktan vazgeçmemeli, umutlarımızı yitirmemeliyiz. Bu sıkıntılı dönemi dayanışma ile aşarak ülkeyi düze çıkarmayı başarmalıyız."

BBC Türkçe)

Üye OlÜye Girişi