Sanal alemde Türk devrimi

 

Kendi ana dilinizle tüm dünyayla konuşma fırsatı

25.01.2010
Yazı Boyutu:  

Dünya üzerinde yaklaşık 1.6 milyar insan internet kullanıyor. Türk internet 25_tekno_Sanal_alemde_T__rk_devrimi.pngyazılımcılarının geliştirmiş olduğu anlık çeviri sistemiyle milyonlarca insan dil problemi olmadan birbirleriyle iletişim kurabilecek.

İki girişimci Türk tarafından geliştirilen, hazırlık ve alt yapı çalışmaları 3 yıla yakın süren teknoloji, sunduğu uluslararası platformda chat yapan insanların hiçbir problem yaşamadan kendi dillerini konuşarak iletişim kurmasını sağlıyor. Yobombo.com internet adresiyle kullanıcıların hizmetine girecek olan sistem yazılanları anında karşıdaki kişinin anadiline çevirecek olmasıyla dünyada ilk kez milyonlarca insan iletişimde bir dil sorunu yaşamadan birbirleriyle konuşabilecek.

Burhan Aydın ve Emre Güngör isimli iki Türkün hayata geçirdiği bu proje şuan 400 bin aktif kullanıcıya hizmet veriyor. Türkiye’de de aktif olarak 2010 yılında ‘yobombo.com’ adlı internet adresinde faaliyete geçen sistemde 50’den fazla dil seçenegi bulunuyor. Bu teknolojinin insanlarla buluşmasının 3 yılı aşkın bir süre aldığını belirten Burhan Aydın, “Endonezya’daki bir kişi, Türkiye’den bir kişi ile ya da Türkiye’den bir kişi Brezilya’dan başka bir kişi iletişime geçmek, arkadaşlık etmek veya ortak bir iş yapmak istiyor. Ancak genel bir sorun var ki gerçek anlamda insanların ortak bir dili yok. Eğer İngilizce de bilmiyorlarsa birbirileriyle anlaşamıyorlar. Biz iletişimdeki lisan engelini kaldırmak istedik” diye konuştu.


Üye OlÜye Girişi