Sandık başında linç edilmek istenen gözlemciye ölüm tehdidi

 

Referandum günü Kartal İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde sandık görevlisi Melisa Yet'in bir grup tarafından darp edildiği görüntüler ortaya çıktı.

19.04.2017
Yazı Boyutu:  
Seçim sadece sonucuyla illegal değil. Üniversite öğrencisi Melisa Yet, yaşadıklarını gazetemizle paylaştı: Yerdeyken karnıma tekme attılar, hâlâ ‘sizi yakacağız’ diye tehdit ediyorlar.

Basına yansıyan ‘İstanbul Kartal’da ‘oy sayımı sırasında kavga’ haberinin detayları ortaya çıktı. Olayın iç yüzü bir arbede ya da sıradan bir kavgadan daha farklı. Meşru olmayan seçimde oy sayma işlemi sırasında da inanılmaz usulsüzlüklerin yapıldığı, buna karşı çıkanların ise şiddete maruz kaldıkları anlaşıldı.

Tehdit ve linç girişimi

Geçersiz sayılması gereken oyları geçerli saydırmaya çalışan AKP’liler buna karşı çıkan sandık görevlilerine saldırdı. Aralarında kadınların da bulunduğu birkaç görevli 50 kişi tarafından linç edilmek istendi. Üniversite Öğrencisi Melisa Yet halen tedavi görüyor.
Yasa dışı referandumun oy sayımı sırasında Kartal İMKB Kız meslek Lisesi’ndeki 2073 No’lu sandıkta CHP gözlemcisi olarak bulunan Yet, yaşadıklarını BirGün Gazetesi'nden Erkek Acarer'e anlattı:

“Kartal’da oturuyorum. Üniversite öğrencisiyim. Gözlemci sıfatıyla görevliydim. Sandığımda yapılan oy sayımında 6 geçersiz oy çıktı. Hepsi yanlış basılmıştı. Bir tane düzgün evet basılmadığı halde, sandık başkanı tarafından hepsinin evet sayılması için ısrar edildi. Bizler bu duruma itiraz ettik ve oylama yaptık. Oylama sonucu ‘geçersiz’ sayılması kararı çıktı. Ne var ki bunun üzerine AKP’den birçok kişi salona geldi bizi tehdit ederek, ‘oyları geçersiz sayamazsınız’ dedi. Ortak bir kararla kabul edildiği için, şu anda yapılacak bir şey yok, lütfen tutanak tutun’ diye karşı çıktık.”

‘Sizi yakarız’

Üniversite öğrencisi Yet, bundan sonra yaşananları da şöyle özetledi:

“Bunun üzerine, bize, ‘siz kimsiniz’ diye saldırmaya başladılar. Ellerindeki kalemleri, su şişelerini fırlatmaya başladılar. Okul sıralarını da üzerimize attılar. Ancak bununla da yetinmediler. 50 kişiden fazlaydılar. Sırtıma tekmeler yedim. Yere düştüm ayaklarıyla kafamı ezdiler, kalkmaya çalışırken karnıma tekmeler attılar. Kafama sıra fırlattılar. Kanlar içinde yere yığıldım, bilincim kapandı. 2 ay sonra okulumdan mezun olacağım, okuluma gidemiyorum, ağrılar sızılar içinde kıvranıyorum. Büyük bir mağduriyet içindeyim.”
Üniversite öğrencisi Yet, halen tehditler aldığını da söylüyor: “Bizleri, ‘Bu olay kapanmadı, sizleri, katledeceğiz, öldüreceğiz, yakacağız’ diyerek tehdit etmeyi sürdürüyorlar.

Melisa Yet yaşadıklarına dair şu paylaşımda bulundu:
Üye OlÜye Girişi