S.Arabistanda  yüzde 20 kadın kotası

 

Kral Abdullah, Şura Meclisine ilk kez kadınları atadı

11.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

Suudi Kralı  Abdullah, ilk kez danışma amaçlı olan Şûra Meclisi’ne ilk kez kadınları atadı. 150 üyeli meclisin yüzde 20’si kadınlara ayrıldı. Atamaları yapılacak 30 kadın üye için hazırlıklara başlandı.

 
Kral Abdullah, ilk kez daha önce tamamen erkek kontrolünde olan danışma amaçlı Şûra Meclisi’ne yüzde 20’lik kadın kotası getirerek 30 kadını bu göreve atadı. Şura'ya girecek kadın üyeler Kral Abdullah tarafından önümüzdeki günlerde açıklanacak.
 
SPA Ajansı’nın haberine göre Kral Abdullah, bu kararı vermeden önce Suudi dini yetkililere danıştı. Çünkü Suudi Arabistan’da kadın ve erkeklerin bir arada bulunması konusunda katı kısıtlamalar bulunuyor.
 
HAREM- SELAMLIK
 
Bu konsültasyon sonrasında kadınların Şûra’da harem ve selamlık şeklinde ayrılmış halde görev alabileceklerine karar verildi. Öyle ki, kadın ve erkeklerin ayrı kapılardan girip çıkma ve ayrı bölmelerde oturması sağlanacak. Verilen bilgilere göre kadın üyeler Şura Başkanı'nın sağ tarafında oturacaklar.
 
150 kişiden oluşan Şûra Meclisi’nin yasaları gözden geçirme hakkı bulunuyor, ancak yasa teklifi sunamıyor, yasaları veto edemiyor. Kadınların, araç bile kullanmasının yasak olduğu Suudi Arabistan’da Kral Abdullah, kadınlara, 2011 Eylül ayındaki yerel seçimlerde oy hakkı tanımış, 2015’de de seçilme hakkı vermişti.
 
Şura'da halihazırda kadın ve aile sorunlarıyla ilgili çalışan 12 kadın danışman var.
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi