'Sarı yelekliler'in ardından liseliler de sokakta: 700 öğrenciye gözaltı

 

Fransa’da, lise öğrencilerin Cumhurbaşkanı Macron ve hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek için düzenledikleri eylemler sırasında 700’den fazla öğrenci gözaltına alındı

07.12.2018
Yazı Boyutu:  
Fransa’da Sarı Yeleklilerin 17 Kasım’dan bu yana devam eden eylemlerinin ardından protestolar giderek genişliyor. Fransa’da öğrenciler pazartesi gününden bu yanda ülke genelinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetin eğitim politikalarına karşı eylemler düzenliyor.

Binlerce lise ve ortaokul öğrencisinin de üniversitelere giriş kriterlerinin ağırlaştırılması ve öğretmen sayısının azaltılması endişesi nedeniyle protestolara katıldığı bildiriliyor.

Öğrenciler eğitim sistemindeki değişikliklere son verilmesini istiyor. Macron’un reformlarının fırsatları kısıtlayacağı ve eşitsizliği artıracağı eleştirileri yapılıyor.Gözaltı sayısı 700’ü aştı

Fransız basının İçişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre, ülke çapında Macron ve hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek amacıyla dün (6 Aralık) yapılan eylemlerde 700’den fazla lise öğrencisi gözaltına alındı. Dün 280 lisede tamamen veya kısmen eğitime ara verildi.

Bazı kentlerde polis ve öğrenciler arasında çatışma çıktı, Marsilya, Bordo ve Paris’te çöp bidonları ve arabalar ateşe verildi. Orleans’da bir öğrencinin polisin attığı plastik mermi sonucu yaralandığı bildirildi.

Gözaltına alınan öğrencilere yönelik polis şiddeti

Eylemler sırasında liselilerin diz çöktürülerek duvara dayandırıldığı görüntüler sosyal medya aracılığıyla basına yansıdı. Öğrencilerin gözaltına alınırken yaşadığı hak ihlalleri ülkede tepkilere neden oldu.

Üye OlÜye Girişi