Sarıyer'de kadınlara doğum kotrolü sertifikası

 

Sarıyer Belediyesi kadınlara güvenli annelik sertifası verdi

28.03.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın en az üç çocuk yapmayı özendirici politikalarının aksine  İstanbul Sarıyer Belediyesi,  kadınları doğurganlığın planlanması ve  güvenlik annelik konusunda eğitiyor. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer SAGEM’de gerçekleştirilen 2. Dönem Veli Toplantısı’na katılarak “Kadın Sağlığı Eğitim Programı”nı başarıyla bitiren kadınlara sertifikalarını takdim etti.
 
 
Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV) ve Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (SAGEM)’nin 14 Kasım 2012-13 Mart 2013 tarihleri arasında birincisini gerçekleştirdiği eğitim programı çerçevesinde Sarıyerli kadınlara; güvenli annelik, doğurganlığın planlanması ve üreme sağlığını koruyucu davranışlar gibi konularda kurs verildi.
 
 
BAŞKAN GENÇ, SOSYAL EŞİTSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
 
Kadın eğitimine büyük önem veren Sarıyer sevdalısı başkan anonsuyla mikrofona davet edilen Başkan Genç, “Kadınların toplumda farklı bir yeri var ve bu farklılığı yaşama geçirdikleri takdirde çocuklarının geleceğini garanti altına almış olacaklardır” sözleriyle başladığı konuşmasında, toplumu ve kişiyi ilgilendiren her konuda çalıştıklarının altını çizdi. Genç; “Bizler fakir ailelerin fukara çocukları olarak dünyaya geldik ve yokluk içinde büyütüldük. Bu yüzden toplumda var olan sosyal eşitsizliğin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Göreve geldiğimiz günden itibaren yaşamın her alanında var olan sosyal eşitsizliği ortadan kaldırmak için yola koyulduk. Biz, çocuklarımızın planlı yaşamayı öğrenmesinden, sorumluluk bilincine vakıf olmalarından yanayız. Kısacası yaşamda yapılması gereken ne varsa çocuklarımız için onu yapmaya çalışıyoruz” dedi. Sertifika almaya hak kazanan kadınlara da seslenen Başkan Genç; Tüm kadınların okur-yazar olmalarının dışında özellikle sağlık konularında bilinçli hale getirilerek en azından kendi kendilerine yetebilecek temel sağlık bilgilerini öğrenmelerini istiyoruz. Kursumuzu başarıyla bitirip sertifika almanızdan ötürü hepinizi gönülden tebrik ediyorum” diye konuştu.
 
Sarıyer Belediyesi’nin  eğitim hizmetleri kapsamında faaliyet gösteren ve Sarıyer genelinde 9 şubesi bulunan SAGEM, gerçekleştirdiği eğitim programları sayesinde kadın ve çocuklarımızın eğitimlerini ve sosyo-kültürel alanda gelişimlerini hedeflemektedir.   
 

Üye OlÜye Girişi