Sarkisyan istifa etti, protestolar kutlamaya dönüştü

 

Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan, görevinden istifa etti, 11 gündür protesto gösterilerini sürdüren muhalifler, istifadan sonra kutlamalar için sokaklara döküldü.

23.04.2018
Yazı Boyutu:  
Muhalifler bir haftadır Başbakan Serj Serkisyan'a karşı protesto gösterileri düzenliyordu.

Bazı göstericilerin polis memurlarına sarıldığı bazılarının kornalarla kutlamalara eşlik ettiği bazılarının da  sokaklarda dans ettiği görüldü.

Sarkisyan, istifasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, kısa bir süre önce gözaltına alınan ve bugün serbest  bırakılan muhalif lider Nikol Paşinyan'ın haklı, kendisinin ise hatalı olduğunu söyledi.SARKİSYAN'IN YERİNE KARAPETYAN ATANDI

Başbakan Serj Sarkisyan'ın istifasının ardından Başbakan birinci Yardımcısı Karapetyan geçici Başbakanlık görevine başladı.

Bakanlar kurulunun internet sitesinden yapılan açıklamada “Resmi prosedüre göre başbakan görevlerini yerine getiremezse, başbakan birinci yardımcısı, başbakanın yerini alır.” İfadesi kullanıldı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Sarkisyan açıklamasında, "Mevcut durumun başka çözüm yolları da var ancak bu yollara girmek istemiyorum. O zaman  ben kendim olmam. Başbakanlık görevinden ayrılıyorum. Sokaklardaki eylemler benim görevime karşı düzenleniyor.  Sokaklardan gelen talebi yerine getiriyorum" dedi.

Sarkisyan, 10 yıl boyunca cumhurbaşkanlığı yapmasının ardından başbakan olmuştu.

Sarkisyan'ın cumhurbaşkanlığının ardından başbakanlığa geçmesi 11 gündür ülkede protesto gösterilerinin  düzenlenmesine yol açtı.

Ermenistan'da neden protesto eylemleri var?

Ermenistan'da 2015 yılında yapılan referandumda başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geçiş yapıldı.

Bu referandumun ardından yürütme yetkileri de cumhurbaşkanından alınarak, başbakana verildi.

Ermenistan Anayasası'na göre, cumhurbaşkanı beş yıllığına seçiliyor ve bir kişi en fazla iki dönem bu görevde  kalabiliyor.

O dönemde Sarkisyan'a iki dönem cumhurbaşkanlığı yapmasının ardından bir daha seçilemeyecek olmasından dolayı  yürütme yetkisini başbakana aktaran bir sisteme geçiş yapmak istediği eleştirileri yöneltilmişti.

Ancak Sarkisyon, bu eleştirileri reddetmiş ve başbakan olmayacağını açıklamıştı.

Ancak geçen hafta Salı günü Ermenistan parlamentosu, 10 yıllık görev süresini doldurmasının ardından  cumhurbaşkanlığından ayrılan Sarkisyan'ı başbakan seçmişti.

Bu gelişmenin ardından geniş katılımlı protesto eylemleri başlamıştı.

Üye OlÜye Girişi