Saygın, kadın politkikalarını yok sayanları Allah'a havale etti

 

Kadından Sorumlu eski Devlet Bakanı Işılay Saygın AKP ve CHP'nin, bu seçimler de kadınları aldattığını belirterek "çalışanların" değil, "oturanların" koltuklara yerleştirildiğini söyledi.

4.06.2007
Yazı Boyutu:  
Demokrat Parti İzmir 1. Bölge 1. Sıra Milletvekili Adayı, Kadın ve Aileden Sorumlu eski Devlet Bakanlarından Işılay Saygın,  nüfusun yüzde 51'ini kadınların oluşturduğu Türkiye'nin gerçekçi bir kadın politikası olmadığını söyledi. Işılay Saygın, "nüfusun yüzde 52'sinin karar mekanizmalarında  yer almasını isteyen lider kadınları, bu seçimde de değerlendirmeyen tüm siyasileri Allaha havale ediyorum" dedi.
Partisinin 22 Temmuz seçimlerinde yüzde 10 barajını geçme gibi bir endişesi olmadığı gibi iktidara yürüdüklerini belirten Işılay Saygın, KAZETE'ye yaptığı açıklamada, kendi bakanlığı döneminde çıkarılan 4320 sayılı Ailenin Korunması Yasası ile yine kendisinin hazırladığı yeni Medeni Yasa teklifinin büyük eksikliklerine rağmen DSP -MHP- ANAP Hükümeti'nce yasalaştığını kaydetti.
AK Parti'nin 4,5 yıllık iktidarı döneminde Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde kadının durumunun iyileştirilmesine yönelik bazı düzenlemeler yapılsa da bunların hayata geçirelemediğini kaydeden Saygın, özellikle siyasal alanda kadınların haklarına kavuşamamasında AK Parti'nin Kadın ve Aile'den Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun kadın sivil toplum örgütlerine sahip çıkmamasının büyük etkisi bulunduğunu vurguladı ve "Eğer sivil topluma sahip çıkmazsan, sahipsiz kalırsın" dedi.
Bu arada AK Parti ve CHP'nin 22 temmuz seçimlerinde "kadını yok sayma" gibi bir yaklaşım içine girdiğini öne süren DYP'li Saygın, şöyle konuştu:
"Cumhuriyet mitingleriyle Ankara'da İstanbul'da, İzmir'de kadınlar meydanlara döküldü. Bu mitinglerde kadınlar çalıştı, kadınlar koştu. İzmir'de Uğur Mumcu'nun karısı, İstanbul'da Necla Arat seçim koltuklarına oturdu. Gerçek çalışanlar hakkını alamadı. Gerçek sivil toplum temsicileri dışlandı."
Saygın, İzmir'deki aday listelerinde de zaaf yaşandığını ve kadınların hiç sayıldığını öne sürerek şunları söyledi:
"Genç Parti Genel Başkanı Sekreterini, eniştesini aday yaptı. CHP, İzmir'de kadın yokmuş gibi 37 yıldır Ankara'da oturan, değerli bir insanın karısını liste başından aday yapararak İzmirli kadını yok saydı, İzmirliyi enayi yerine koydu. Güldal Hanım iyi bir insan olabilir ama, İzmir'i izmirli, Ankara'yı Ankaralı bilir. Binaları tanımak değil, insanlarını tanımak önemli. Halkın vekili olacak olan insanın burda oturması lazım.  Türkiye'de kadın politikası diye birşey yok. Toplumun yüzde 52'si oluşturan kadınlara karar alma mekanizmalarında yer vermeyen onları füguran yerine koyan tüm siyasileri Allah'a havale ediyorum."


Üye OlÜye Girişi