Sebzeler boya elleri ise fırça oldu

 

Cezaevindeki tutuklu gazeteci-ressam Zehra Doğan, cezaevi yönetimince resim malzemesi verilmeyince ellerini fırça olarak kullanıp sebzelerden oluşturduğu renklerle gazete kağıda resimler yapıyor

23.08.2017
Yazı Boyutu:  
Çizdiği resimler nedeniyle cezaevinde tutulan gazeteci-ressam Zehra Doğan, cezaevi yönetimi tarafından resim malzemesi verilmediği için farklı yöntemler ile resim yapmayı sürdürüyor. Doğan, sebze ve meyveleri boyaya, ellerini fırçaya, gazete kâğıtlarını ise tuvale çevirerek resim yaptığını anlattı.Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’de tutulan gazeteci ressam Zehra Doğan’a istediği resim malzemeleri verilmiyor. Doğan, cezaevi yönetiminin engellemesi nedeniyle 2.5 aydır tutuklu bulunduğu cezaevinde resim çizemiyor. Cezaevindeki yasağa karşı sebzeyi boyaya, ellerini fırçaya, gazeteleri tuvale çeviren genç kadın ressam, tüm olanaksızlıklara rağmen yılmadan resim yapmayı sürdürüyor. Doğan, çizimlerini koğuşa getirilen gazetelerin sayfalarına yapıyor.

‘Savcılık izin verse dahi biz vermeyeceğiz’

Artı Gerçek’ten Refik Tekin’in haberine göre, daha önce ailesi aracılığıyla yaşananları aktaran Zehra Doğan, resim malzemesi için cezaevi yönetimiyle görüştüğünü söylerken, cezaevi yönetiminin ‘sanat yasağını’ şöyle anlatmıştı: Cezaevi yönetimi resim malzemeleri için savcılıktan özel izin almam gerektiğini belirtti. Bunun üzerine savcılığa verilmek üzere dilekçemi hazırladım. Cezaevi müdürü, ‘içeride resim, takı, bileklik yapmak yasak, savcı izni olsa bile biz buna izin vermiyoruz’ diyerek, dilekçemi kabul etmedi.
Cezaevi yönetiminin bu engellemelerine rağmen Doğan, bir şekilde üretimlerine devam ediyor. Arkadaşlarıyla birlikte yemek malzemesi için kullandıkları meyve ve sebzelerin renklerini boyaya çevirerek resim yapmayı sürdüren Zehra Doğan: Fırçam olmasa da ellerimi fırça olarak kullanıyorum. Burada olduğum sürece, ellerimi fırça gibi kullanmaya ve çizmeye devam edeceğim. Herkes bulunduğu her alanda mücadelesini sürdürmeli” dedi.

Ne olmuştu?

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 23 Temmuz 2016 tarihinde gözaltına alınıp, gizli tanık beyanlarına dayanarak “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla tutuklanan Zehra Doğan, 9 Aralık 2016’da Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasında tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. 2 Mart 2017 tarihinde görülen duruşmada Doğan’a, Nusaybin’de çizdiği resimleri sosyal medyada paylaştığı ve 10 yaşındaki Elif Akboğa’nın notlarını haberleştirdiği için 2 yıl 9 ay 22 gün hapis ceza verilmişti. Doğan, 12 Haziran’da Diyarbakır’dan Mardin’e ailesini görmeye giderken hakkında kesinleşmiş cezası bulunduğu gerekçesiyle tekrar tutuklanarak Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişti.
 
 Üye OlÜye Girişi