Seçimde 12 erkeğe karşı yarıştı Hasankeyf'e muhtar oldu

 

Doğubayazıt’ta 12 erkek adaya karşı yarışan Mesmegül Özdemir, 240 oy farkıyla Hasankeyf Mahallesi’nin muhtarı seçildi.

08.04.2019
Yazı Boyutu:  
Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi Hasankeyf Mahallesi’nde yaşayan Mesmegül Özdemir (40), 31 Mart’ta yapılan seçimlerde 379 oy alarak mahallenin yeni muhtarı olarak seçildi. 12 adaya karşı yarışan Özdemir, ilçe merkezinde aday olan ve seçilen tek kadın muhtar. 3 aylık çalışma boyunca “Nasıl cesaret ettin?” sorusuyla karşılaşan Özdemir, yıllardır kurduğu hayali bu cesaretle gerçekleştirdiğini söyledi.

“KENDİMLE GURUR DUYUYORUM”

Lise mezunu olan ve 3 yıl boyunca dikiş-nakış hocalığı yapan Özdemir, ilçeye taşınmadan önce yaşadığı Karabulak köyünde çobanlık yaptığını dile getirdi. Evli ve 2 çocuk annesi olan Özdemir, “Eşim yıllardır cezaevinde. Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalıyor. Şimdiye kadar çocuklarımı ve eşimi mağdur etmedim. Kadın olarak kendimle gurur duyuyorum” dedi.

“12 ERKEK MUHTAR ADAYIYLA YARIŞTIM”

Çocukluğundan beri hep muhtarlara özendiğini, muhtar olmayı hayal ettiğini dile getiren Özdemir, sonunda hayalinin gerçekleştiğini söyledi. Özdemir, “12 muhtar adayıyla yarıştım bütün muhtar rakiplerim erkekti. Onlarla yarıştım çok güzel bir seçim geçti. Beraber çalışmalar yürüttük ve çaldığımız her kapıdan da olumlu tepkiler aldık. Onur ve gurur verici cevaplar aldım. Mahallenin eksikliklerini ve  sıkıntılarını anlattım ve çözüm bulmak için çabalayacağımın sözünü verdim” diye konuştu.

“CESARET ÖRNEĞİ OLDUM”

Özellikle kadınlardan çok olumlu tepkiler aldığını belirten Özdemir, başarısının kadınlara cesaret verdiğine vurgu yaptı. Özdemir, “Özellikle kadınların bana sorusu bu oluyordu. ‘Ailen nasıl izin verdi? Nasıl bu yola başvurdun? Nasıl cesaret ettin?’ Bir parça da olsa onlara cesaret kaynağı oldum. Birçok kişi benimle gurur duydu. 3 ay boyunca çalışmalar yürüttüm. Kadınlar bana da çalışmalarıma da alıştı” ifadesinde bulundu.

“TÜM RAKİPLERİMİN KADIN OLMASINI İSTERDİM” 

Doğubayazıt merkezde kendisinden başka kadın muhtar adayı olmadığına işaret eden Özdemir, “Bu başarı Bazidli kadınlar için bir ilk oldu. Tüm rakiplerimin kadın olmasını isterdim. Çok mutluyum. Ben tam 379 oy aldım. Erkek rakibimle aramızda 240 oy farkı vardı” dedi.

“MAHALLE SAKİNİ DEĞİL ÇALIŞANI OLACAĞIM”

Adaylığını duyan herkesin kendisine yardımcı olduğunu söyleyen Özdemir, mahallenin sorunlarına belediyeyle birlikte çözümler arayacaklarını söyledi. Özdemir şöyle devam etti: “Mahalle sakini olarak değil çalışanı olmak istiyorum. Mahalle için çok güzel projeler düşünüyorum. Mahallede birçok problem var. Öncelikle onları çözeceğiz. Bana oy veren ve vermeyen bütün mahalle sakinlerine teşekkür ediyorum. Her dertlerine çözüm bulmaya çalışacağım. Kadınlar ekonomik sıkıntılar yaşıyor. Kadınlara iş kurabilecekleri, kendi ayakları üzerinde durabilecekleri alanlar yaratmaya çalışacağız. Yemek evleri, terzi ve nakış işleri gibi. Mahallemizde park eksikliği var belediye ile sorunlarımızı tartışıp çözümler üreteceğiz.”

 (MA / İrfan Tunççelik)

Üye OlÜye Girişi