Selahattin Demirtaş hakkında tahliye kararı

 

HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 142 yıl hapis istemiyle yargılandığı davadan mahkemenin oy birliği ile beraat etti

02.09.2019
Yazı Boyutu:  
Selahattin Demirtaş’ın “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklu olarak yargılandığı davanın bugün görülen duruşmasında mahkeme oy birliği ile tahliye kararı verdi.

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 142 yıl hapis istemiyle yargılanıyordu. Davanın bugün Ankara Sincan Cezaevi kampüsünde görülen duruşmasına Demirtaş ve avukatları katılmama kararı almıştı.

Daha önceki duruşmalara SEGBİS yoluyla bağlanan Demirtaş, bugünkü duruşmaya ses ve görüntü sistemi ile de katılmadı.

4 Kasım 2016’dan bu yana tutuklu bulunan Demirtaş’ın, 2013 Newroz’unda yaptığı konuşma nedeniyle yargılandığı bir başka davadan 4 yıl 8 ay kesinleşmiş cezası bulunuyor.

Demirtaş'ın avukatı twitterdan paylaşımında "Sn Demirtaş hakkında, tutuklu yargılandığı dosyada tahliye kararı verildi. Ancak kesinleşen bir mahkumiyet kararı nedeniyle Cezaevinden hemen çıkamayacak. Tutuklulukta geçen sürenin mahsubu ve denetimli serbestlik başvurusundan sonra kısa zamanda çıkmasını bekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, cezaevinde geçirdiği süre dikkate alınarak Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğini yazdı.


Üye OlÜye Girişi