Selek Davası keyfi uygulamaların sembolü

 

Avrupa Parlamentosu, 24 Ocakta devam edecek Pınar Selek Davasını değerlendirdi

21.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Avrupa Birliği  (AB) Türkiye Karma Parlamenter Komitesi, 24 Ocak'ta devam edecek Sosyolog Pınar Selek'in  3 kez beraat ettiği halde Yargıtay'ın müebbet hapis istemiyle bozduğu Mısır Çarşısı'ndaki patlamayla ilgili davayı mercek altına aldı.  
 
 
16 Ocak'ta Avrupa Parlementosu'nda Pınar Selek davası ile ilgili özel toplantı düzenlenledi. Toplantıya AB-Türkiye Karma Komisyon eş başkanları G. Koumatsakos (PPE), Maria Eleni Koppa (PS), Parlamento İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Barbara Lochbiler ve Lambsdorff, Walesa, F. Keller, S. Bellier, A. Duff gibi otuzun üstünde parlamanterin yanısıra  Strasburg Üniversitesi Rektör Yardımcısı Edouard Mehl, Strasburg Belediye Başkanı Pernel Richardo ve Simad, Planing Familial, Astu, La Lune gibi Strasbourg’un önde gelen sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı.
 
AB-Türkiye Karma Parlementer Komitesi Başkanı Helene Flautre'un yönettiği Pınar Selek davası üzerinden, Türkiye'de hukuk reformu süreci tartışıldığı oturumda Selek'in avukatlarından Ayhan Erdoğan 15 yıllık dava sürecini anlattı ve Yerel mahkemenin beraat kararını bozma girişimine ve 22 Kasım 2012 duruşmasından itibaren yaşanan skandal niteliğindeki adaletsizliklere dikkat çekti. Türkiye Ceza Yasası Reform Komisyonu Uzmanı Luca Pirelli ise yine davayı Türkiye'deki yargı reformu açısından değerlendirdi. 
 
Toplantı sonrası soruları yanıtlayan Helen Falutre "Pınar Selek'in çok vahim bir durumda olduğunu, tehdit atında yaşadığını izledik. Tüm anlattıklarımdan çıkardığımız adli makamların politik bir ceza içinde olduğunu gördük. Bu kabul edilmez bir şey. Pınar Selek'in durumu için AB'nin bir çok ülkesinde destekleme komiteleri oluşturuluyor. Bu süreç bu şekilde devam ederse Türkiye'nin adli sürecin imajı açısından çok derin yaralar alacağını söyleyebilirim. Bunun gerçekten insan hakları ve düşünce özgürlüğü açısından eksiklik olduğunu düşünüyorum" diye konuştu. 
 
Pınar Selek Mısır Çarşısı'ndaki patlamayla ilgili davada 1998 yılından beri yargılanıyor. 12. Ağır Ceza Mahkemesi 9 Şubat 2011 tarihinde Pınar Selek ile ilgili nihai beraat kararı verdi. Fakat bu karar bir hukuksuzluk örneği olarak mahkemenin kendisi tarafından 22 Kasım 2012 tarihinde ki duruşmada yok sayıldı. Bu karar yalnızca Türkiye'de değil dünya hukuk tarihinde görülmemiş bir karar: İlk kez bir mahkeme Yargıtay'ın bozma kararına direnerek verdiği kendi beraat kararını yok saymış oldu.
 
REDDİ HAKİM TALEBİNİN REDDİ
 
Üç kez beraat ettikten sonra Yargıtay'ın boyza kararı uyarınca müebbet hapis istemiyle yargılanan Pınar Selek'in durumasına 24 Ocak  Perşembe günü 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek. Pınar Selek'in avukatları bu duruşymada da reddi hakim taleplerinin ireddedilmesine itiraz edecekler. 
 
Halen yurt dışında bulunan Pınar Selek'e destek amaçlı oluşturulan  “Hala Tanığız Platformu” ndan sanatçı Deniz Türkali  ise   "Pınar Selek’in elini tutmaktan gurur duyuyoruz. O eli hiç bırakmayacağız. Elini birlikte bu ülkenin sokaklarında özgürlüğünün şenliğini kutlayana kadar bırakmayacağız. O gün Pınar, en önde olacak. El edecek hepimize, hep birlikte şarkılarımızı söyleyelim diye. İşte o gün bütün basın açıklamalarını konfeti yapıp havalara savuracağız ve kahkahalarla güleceğiz. Adalet dediğimiz de bu resimden ibaret" diye konuştu.
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi