'Şempanze demokrasisi'ne ceza onuru oldu

 

Psikiyatrist Dr. Ahmet Koyuncu, 17 bin 700 TL para cezasına çarptırıldı

19.06.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
“Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin ortalamasıdır” yazısı nedeniyle 17 bin 700 TL para cezasına çarptırılan psikiyatrist Koyuncu, cezanın ömrü boyunca gururla taşıyacağı madalya olduğunu söyledi
 
 
Facebook'ta “Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin ortalamasıdır" başlıklı bir yazı paylaştığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan Psikiyatrist Dr. Ahmet Koyuncu, 17 bin 700 TL para cezasına çarptırıldı. Koyuncu, 19 Haziran 2014’teki paylaşımı nedeniyle önceki gün hakim karşısına çıktı. Küçükçekmece 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Dr. Koyuncu, ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ ettiği gerekçesiyle suçlu bulundu.
 
MUKTEDİR GERÇEĞİ SEVMEZ
 
Davaya konu olan yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çocuk ve ergenlerin ruhsal gelişimine zarar verdiğini anlatan Dr. Koyuncu, mahkemedeki savunmasında “Bilim insanı olarak görevim toplumu uyarmak” diyerek yazısının bilimsel nitelikte olduğunu savundu. Koyuncu “Albert Einstein ve Bertrand Russell zaman zaman toplumsal konularda yazılar yazmışlardır. Bilim gerçeği söylemektir. İktidarlar ve muktedirlerse gerçeği sevmezler” ifadelerinde bulundu.
 
KÖTÜ DURUMDAN SORUMLUYUZ
 
Koyuncu, davaya konu olan yazısı için “Bilimsel amaçlarla yazılan analiz yazıdır. 1749 yılında Jean Jacques Rousseau, ‘Bugün Kral, çok kötü bir Kral ise, bunun nedeni etrafındaki bilim adamı ve danışmanlarıdır. Onlar görevini düzgün yapsaydı, Kral’ı doğru bilgilendirselerdi, Kral bu kadar kötü yönetemezdi’ diye yazmıştır. Türkiye kötü durumda ise, sorumlusu biz bilim insanlarıyız. Ülkeyi boğaya benzetirsek, üniversiteler ve bilim insanları da boğanın üreten yerleridir. 12 Eylül ve YÖK ile boğa iğdiş edilerek, adeta bir öküze çevrildi. YÖK’ü, yüksek öğretimi öküzleştiren kurum diye yorumlamak yanlış olmaz” ifadelerinde bulundu.
 
ŞEMPANZE DEMOKRASİSİ
 
BirGün’e yaptığı açıklamada ise yazıyı kaleme alış sebebini belirten Koyuncu, “Primatoloji ile ilgili bilimsel amaç için araştırmalarımda, şempanze topluluklarında görülen iktidar mücadelesinin bir benzerinin, Türkiye demokrasisinde de yaşandığını fark ettim ve yazıyı yazdım. Yazıda Erdoğan’ı değil, toplumumuzun davranışsal özelliklerini değerlendirdim” dedi. Verilen cezanın ömrü boyunca gururla taşıyacağı madalya olduğunu söyleyen Koyuncu “Ceza bilimsel düşünceye kesilmiş bir cezadır. Bilim ve bilim insanı özgürdür” dedi. (Birgün)
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi