Sendika Başkanı'ndan tren kazasıyla ilgili vahim iddia

 

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Başkanı Hasan Bektaş, hattın sinyalizasyon sistemi olmadan açıldığına dikkati çekti.

13.12.2018
Yazı Boyutu:  
BBC Türkçe Muhabiri Fundanur Öztürk'e konuşan Birleşik Taşımacılık Sendikası Başkanı Hasan Bektaş, kazanın yaşandığı hattın sinyalizasyon sistemi olmadan açılmasına ilişkin iddiasıyla ilgili şöyle konuştu:

"İki yıl önce burası, Kayaş- Sincan arası banliyo hattı Başkent-Ray çalışması nedeniyle trafiğe kapatıldı."

"Bu hatta sadece yüksek hızlı trenler çalışıyordu. Ama bu hat, bitmeden açıldı. Yolun bitmesi, tam anlamıyla bitmesi demek, bütün altyapısıyla, üstyapısıyla, sinyalizasyon sistemiyle birlikte açılması demek. Ama, 2018'in Nisan'ında, 12 Nisan'da bu hat sinyalizasyonsuz bir şekilde hizmete açıldı."

Sinyalizasyon olmadan kaza riski birden, yediye, sekize çıkar

"Sinyalli olması gereken bir yolu sinyalsiz şekilde açarsanız, kaza olma riskini birden yediye, sekize çıkarırsınız.

"Sinyalizasyon demiryolundaki trenlerin işletmesini sağlayan sistem demek. Bu bilgisayarlı bir sistem, bir merkezi var, bu merkezden bütün trenlerin kendi bölgesi var. Mesela, Eskişehir-Ankara arası Ankara'daki kumanda merkezi dediğimiz bir yerden yönetilir, bu trenler tıpkı uçaklardaki hava trafik kontrolü gibi, buralardan idare edilir. Burada şu anda böyle bir sistem yoktu.

"Başkent Ray dolayısıyla daha bitmemişti. Telsizlerle bu iş yapılıyordu ama telsizle yapınca da insanların diyaloğuyla gerçekleşen bir işletmecilik yapılıyordu."MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI DA İDDİALARI DOĞRULADI

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener'de twetter üzerinden yaptığı paylaşımda "Sinyalizasyon hatası nedeniyle makinistler bir süredir telsizle haberleşiyordu" dedi.

 TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener Habertürk'te bağlandığı canlı yayında, Ankara-Sincan hattında yaşanan sinyalizasyon sorunu nedeniyle makinistlerin bir süredir telsizle haberleştirdiklerini dile getirdi.(BBC Türkçe)


Üye OlÜye Girişi