Şengül Öğretmenin katil zanlısına tahliye

 

İstanbul Beyoğlu'nda yaklaşık iki buçuk yıl önce kaldığı evin penceresinden düşerek ölen öğretmen Şengül Karaca'yı iterek ölümüne sebep olduğu iddiasıyla müebbet hapsi istenen, birlikte yaşadığı sanık Hasan Aydın'ın tahliyesine karar verildi.

07.12.2018
Yazı Boyutu:  
Mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda, olay yerindeki keşif sırasında yapılan ölçümlerin olayın cinayet mi, intihar mı olduğu yönünde kesin ayrım yapılmasına olanak vermediği kaydedildi. Raporu dikkate alan mahkeme, suçun lehine değişme ihtimali olduğu gerekçesiyle sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı koyarak tahliyesine karar verdi.İstanbul 31. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Hasan Aydın, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Ölen Şengül Karaca'nın ağabeyi şikayetçi Yalçın Karaca ve taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu. 

RAPOR MAHKEMEYE ULAŞTI

Olay yerinde yapılan keşif ve dosya içindeki kamera görüntüleri dikkate alınarak hazırlanan  bilirkişi raporu duruşmada okundu. Raporda. Şengül Karaca'nın yüzü yola bakacak şekilde aşağı düştüğü, keşif sırasında yapılan ölçümlerin olayın cinayet mi, intihar mı olduğu yönünde kesin ayırım yapılmasına olanak vermediği belirtildi. Ayrıca "pencerenin oldukça dar olduğu (64cm), bu şekilde dar olan pencereden bir kişinin kendi isteği dışında arkadan itilerek atılmasının hatta pencere pervazında yüzü dışarı bakar vaziyette oturmuş olsa dahi, oldukça zor" olduğu kaydedildi.

Sanık Avukatı, bilirkişi raporuna katıldıklarını ve olayda  herhangi bir darp olmadığı gerekçesiyle iki yıldır tutuklu olan  müvekkilinin salıverilmesini istedi. 

Şikayetçi avukatları raporun geç gelmesinin yanısıra içeriği açısından bilimsel dayanaktan yoksun olduğunu, olayın intihar mı, cinayet mi olduğunu açıkça ortaya koyamadığını belirterek sanığın tutukluluk halinin devamını talep etti.

TAHLİYE KARARI VERİLDİ

Mahkeme heyeti; bilirkişi raporuna göre suç vasfının sanık lehine değişebileceği, delilleri karartamayacağı ve  tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak sanık Hasan Aydın'ın tahliyesine karar verdi. 

Heyet, sanık Aydın hakkında yurtdışına çıkış yasağı koyarak her hafta en yakın karakola imza vermesine de hükmetti. Maktüleye ait bilgisayarın bilirkişiye verilerek rapor aldırılmasına da karar veren heyet, maktülenin düşme anına göre ilişkin bir kısım görüntülerin ve olay mahallindeki çekilen görüntülerin yer aldığı CD'ler ve tüm dosyanın Adli Tıp Kurumu'na gönderilerek atıldığı veya atlayıp atlamadığına ilişkin rapor aldırılmasına hükmedildi. Duruşma ertelendi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Şengül Karaca ile sanık Hasan Aydın'ın aynı evde yaşadıkları, olay tarihinde okul çıkışında buluştukları, yemek yiyip alkol aldıkları, daha sonra eve gittikleri, aralarında tartışma çıktığı anlatılıyor.Şengül Karaca'nın arkadaşlarına Facebook'tan Hasan'ın kendisine şiddet uyguladığına dair mesaj attığı, daha sonra saat 02.00 sıralarında maktülenin evin penceresinden sokağa düştüğü belirtiliyor. İddianamede, sanık Hasan Aydın'ın maktüleyi iterek ölümüne sebep olduğu ifade edilerek "Kasten öldürmek" suçundan müebbet hapisle cezalandırılması isteniyor. (Hürriyet)


Üye OlÜye Girişi