Sepsis 3 saniyede 1 can alıyor

 

Dünyada her 3 saniyede 1 kişi sepsis'ten can veriyor

11.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
Global Sepsis Alliance GSA (Küresel Sepsis Birliği) tarafından 93 ülkede yürütülen sepsis farkındalığını artırmaya yönelik çalışmalar, Türkiye’de de T.C. Sağlık Bakanlığı’nın desteği ve katılımı ile Türk Yoğun Bakım Derneği tarafından sürdürülüyor.
 
 
Bu yıl yirmincisi gerçekleştirilen ‘Uluslararası Yoğun Bakım Sempozyumu’nda konuşan Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ünal: “Sepsis, yüksek ölüm oranları taşıyan küresel bir sağlık problemi olması yanında, tüm dünyada yaygın olarak görülmesine rağmen en az bilinen hastalıklardan birisidir. Dünyada sepsisten her 3 saniyede 1 kişi ölüyor ve yakın zamanda yapılan çalışmalar yoğun bakım ünitelerinde sepsis nedeni ile tedavi edilen hastaların 1/3’ünün kaybedildiğini gösteriyor.
 
KAN ZEHİRLENMESİ DEĞİL
Halk arasında “kan zehirlenmesi” olarak yanlış adlandırıldığını belirten Prof. Ünal, “Sepsis; enfeksiyonlara karşı vücudun verdiği yanıtın kendi organlarınada zarar vererek ölüme kadar giden organ disfonksiyonları oluşturması olarak tanımlanmaktadır” dedi.
 
 

Üye OlÜye Girişi