Şeriatla yönetilen ülkede çocuk evlilikler yasaklandı

 

Suudi Arabistan, 15 yaş altı çocukların evlenmesini yasakladı, 18 yaş altına ise mahkemeden özel izin alınma zorunluluğu getirdi.

24.12.2019
Yazı Boyutu:  
Suudi Arabistan, 15 yaş altındaki kız ve erkek çocuklarının evlenmelerine yasak getirdi. 18 yaş altında olanlar içinse mahkemenin özel izni gerekecek. Bu tür evlilik yapan kişilere cezai işlem uygulanacağı belirtildi.

Adalet Bakanlığı mahkemelere, 18 yaşın altındaki bir kimseyle yapılacak herhangi bir evlilik başvurusunun özel bir mahkemeye havale edilmesi gerektiğine dair bir emir yayınladı.

Emir, krallığın Ocak ayında Şura Konseyi tarafından kabul edilen ve 15 yaşın altındaki çocuk evliliklerini tamamen yasaklamayı ve 16-18 yaşları arasında yeni kurallar koymayı amaçlayan Çocuk Koruma Kanunu’nda yapılan bir takım değişiklikten sonra geldi.

Çocuk evlilikleri genellikle kızları eğitimden uzaklaştırıyor, sağlıklarını tehlikeye atıyor ve çocukların yoksulluk ve şiddet döngülerine maruz kalmasına neden oluyor.

Suudi Hükümeti’nin atmış olduğu bu adım ise krallıktaki kadınların haklarını geliştirmek için yapılan en son hamle olarak dikkatleri çekiyor.

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA’da yer alan habere göre, bakanlığın 'Çocukları Koruma Kanunu'ndaki yeni düzenlemede "Mahkemelerin, evlenmek için başvuru yapan kişilerin evliliklerini tamamlamadan önce kız veya erkek olsun 18 yaş altında olup olmadığını kontrol etmesi ve çocukların zarar görmeyeceği bir şekilde özel mahkemelere yönlendirmesi gerekir" ifadelerine yer verildi.

Kadınlara yönelik reformlar

Ekim ayında Kral Selman, kadınların erkek izni olmadan seyahat etmesine veya pasaport almasına izin veren bir kararname imzaladı.

 Kararname sayesinde  kadınların evlilik, pasaport başvurusu ve yurtdışına çıkmak için bir vasiden izin alması mecburiyetini ortadan kaldırdı.  Aynı şekilde, kadınların silahlı kuvvetlere katılmasına izin verildi.

Yapılan değişiklikler kadınlara ayrıca çocuğun doğumunu, evliliğini veya boşanmasını kaydettirme ve resmi aile belgeleri çıkarma ve reşit olmayan çocuklara vasi olma hakkını da veriyor. Kapsamlı değişiklikler, Haziran 2018’de Kral Salman’ın kadınların araba kullanmasına izin verileceğini açıklamasıyla başladı ve beraberinde kadın izleyicilerin futbol maçlarına gidebilmesinin yolu açıldı. Suudi kadınların artık üniversitede okumak, ameliyat olmak ya da iş bulmak için erkek bir vasinin iznini almaya ihtiyaçları bulunmuyor. (Şarkul Avsat)


Üye OlÜye Girişi