Serviste unutulup ölen Alperen'in müdürlerine hapis

 

Anaokulu ervis aracında unutulan Alperen'in ölümüyle ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürü ve 2 şube müdürüne 1 yıl 3'er ay hapis cezası verildi.

18.12.2018
Yazı Boyutu:  
Unutulduğu anaokulu servisinde hayatını kaybeden Alperen Sakin’in davasında İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Uğurlu ile şube müdürleri Hüseyin Buldu ve Şener Şan 1’er yıl 3’er ay hapis cezası verildi. Hakim hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Alperen Sakin’in ölümüne ilişkin Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Uğurlu ile şube müdürleri Hüseyin Buldu ve Şener Şan hakkında da ‘görevi ihmal’den soruşturma açıldı; ancak Çiğli Kaymakamlığı’nca devlet memuru olan 3 kişi için soruşturma izni verilmedi. Savcılığın itirazının ardından İdare Mahkemesi tarafından kaymakamlığın bu yöndeki kararı kaldırıldı. Bunun üzerine savcılıkça 3 müdür hakkında ‘görevi ihmal’ suçundan dava açıldı.

Karşıyaka 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davanın 3’üncü duruşmasına; Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Uğurlu, şube müdürleri Hüseyin Buldu, Şener Şan, Buket- Serkan Sakin çifti ve tarafların avukatları ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Politikalar Bakanlığı Vekili avukat Müjgan Bilgen Özen katıldı.

‘OĞLUMUN ÖLÜMÜNE İHMALLER ZİNCİRİ NEDEN OLDU’

Duruşmada ilk olarak söz alan anne Buket Sakin, sorumluların cezalandırılmasını isteyerek, “Benim 3 çocuğum Almanya’da doğdu, büyüdü. 2 çocuğumu orada da devletin kreşine gönderdim. Orada denetimler çok sıkıdır. Türkiye’ye kesin dönüş yapınca oğlumu tabelasında Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı yazan bir kreşe gönderdik. Biz bu yazıya güvendik. Geçen celse sanık avukatı ‘Bu olaydan sorumlu şerefsizler diğer mahkemede yargılandı’ dedi. O kişiler o cesareti şu an burada sanık sandalyesinde oturan kişilerden almıştır. Bu denetimsizlik domino etkisi yaratmış, ihmaller zinciri oğlumun ölümüne sebep olmuştur. Yine geçen celse sanıklardan biri personel yetersizliğinden bahsetti. Denetim yapılacak okula önceden haber verip öyle denetim yapmanın personel yetersizliği ile alakası nedir. Eğer denetimler düzgün yapılsaydı oğlum hayatta olacaktı” diye konuştu.

‘İŞİMİZDEN OLDUK’

Alperen’in babası Serkan Sakin ise olay nedeniyle aile olarak yıkıma uğradıklarını belirterek, “Biz gurbetçi bir aileyiz. Eşim makine mühendisidir. Kendi ülkemize faydalı olmak amacıyla ülkemize kesin dönüş yaptık. Bir dolmuşa bindiğinizde ehliyet ruhsat soramadığınız gibi tabelasında Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı yazan bir kreşi de soramazsınız. Ailemin uğradığı yıkımın tarifi yoktur. Ben ve eşim ilaç kullanmamak için direniyoruz. Diğer çocuklarımıza da bakmak zorundayız. Ben bu olay yüzünden işimden oldum. Eşim de ben de kendimizi işimize veremiyoruz. Bu olayın cezasız kalmamasını istiyoruz” dedi.
 
SANIKLAR REDDETTİ

Sanıklardan Çiğli İlçe Eğitim Müdürü Mesut Uğurlu, olaydan sorumlu olmadıklarını ileri sürerek, “Yasa ve yönetmeliklere göre sorumluluklarımızı yerine getirdik. Beraatimi istiyorum” dedi.

Diğer sanık şube müdürü Hüseyin Buldu da denetleme ile görevlendirilmediklerini söyleyerek, “Bana bir denetleme görevi verilseydi titizlikle yapardım. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum ve beraatimi istiyorum” diye konuştu.

Şube müdürü Şener Şan ise diğer sanıklar gibi denetleme görevinin kendilerinde olmadığını savunarak, “Görevimiz olmayan bir konuda görevi ihmalden yargılanıyoruz. Bu yüzden beraatimi istiyorum” dedi.

Karar için verilen aranın ardından hakim; sanıklar Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Uğurlu, şube müdürleri Hüseyin Buldu ve Şener Şan’ı 1’er yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırarak, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Hakim, ayrıca Alperen’in yaşamını yitirdiği kreşi olay öncesi 2 defa denetleyen Milli Eğitim Bakanlığı maarif müfettişleri hakkında da suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı. (DHA)


Üye OlÜye Girişi