SESAN Türk el sanatlarını yurt dışına açıyor

 

Türk el sanatlarının hayatta kalması ve modernizasyonu için mücedele veren SESAN , bu yıl 4 ülkede festivallere katılacak

11.04.2016
Yazı Boyutu:  

Serbest Sanatçılar Derneği (SESAN), Izmir Şube Başkanı Mahinur Yener, bu yıl Fransa, Amerika, Moğolistan ve Çin'de Türk El sanatlarını tanıtmak için festivallere hazırlanıyor

Tarihi mirasımıza, kültürümüze ve Türk el sanatlarına yeterince sahip çıkılmadığından yakınan SESAN İzmir Şube Başkanı ve Uluslar arası Kadın Emeğini Değerlendirme Derneği üyesi Ressam Mahinur Yener, İzmir’de kadınların yeteneklerini geliştirme ve değerlendirmek için etkin bir sanatsal çalışma yürüttüklerini söylüyor.

En büyük amaçlarının Türk el sanatlarının hayatta kalması, unutulmaması ve modernleştirilip devam ettirilmesi olduğunu anlatan Yener, bu yıl şu an 4 ülkeye “Türk El Sanatlarını tanıtmak” için çalışmalar yapıyoruz. Bir ülkede birden fazla festival düzenlendiği oluyor. Hepsine yetişmek mümkün değil ama iyi organize edilmiş festivallerde mutlaka eserlerimizi sunmaya çalışıyoruz” dedi. 

ÖNCE FRANSA’DA LYON FESTİVALİ

Bu yıl ilk önce Mayıs ayında Fransa’nın Lyon kentindeki el sanatları festivaline katılacaklarını bildiren SESAN Şube Başkanı Yener, katılacakları festivallere önceden o ülke insanını cezbedecek kataloglar CD’ler, konferanslar, showlar hazırladıklarını anlattı.

Ressam Mahinur Yener, “Her festivale ayrı hazırlanıyoruz. Mayıs ayında düzenlenecek Lyon festivaline “Tokat Baskısı “ile Moğolistan’a “ keçe” ile katılmak gibi.. Örneğin Çin’de “telkari” çalışmaları çok dikkat çekiyor. Çok başarılı ve uyum içinde çalışma yapan bir ekibiz. Gittiğimiz yerde ülkemizi çok başarılı bir şekilde temsil edeceğiz. Çünkü hepimiz bu konuda tecrübeli sanatçılarız. Amerika, Moğolistan ,Çin sırada olan festivaller. Yetenekli olan insanları yetiştirmekten gurur duyuyoruz. Festivallerin ekonomik boyutu da çok önemli. İyi bağlantılar gerçekleştirirsek bu kentimizdeki kadınlara istihdam olarak dönüyor” diye konuştu.

 


Üye OlÜye Girişi