'Sevdiğimiz kadınların, daha sık gülmeleri için her şeyi yapacağız'

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Kadınlar Günü’nü sembolist Rus şairden alıntıyla kutladı

07.03.2018
Yazı Boyutu:  
Dünya Kadınlar Günü’nü her yıl olduğu gibi televizyonlardan yayınlanan bir mesaj ile kutlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 19 ve 20. yüzyıl Rus edebiyatının önemli isimlerinden sembolist şair Konstantin Balmont’un bir şiirinden de alıntı yaptı.

Televizyonlarda yayınlanan 8 Mart mesajında, kadınların aileleri, çocukları ve torunları için gösterdiği özenin ‘tatil nedir bilmediğini’ belirten Putin, “Bu tatil gününde bile kadınlar her şeye rağmen işleri peşinde koşuyor, her şeyi zamanında yapabiliyorlar. Bunların hepsini nasıl yapabildiğinizi sıklıkla düşünüyoruz” dedi.

“Fakat en önemlisi, sizi seviyor ve size değer veriyoruz” diye devam eden Putin, Konstantin Balmont’un şu dizelerini okudu:

“Kadın, doğduğumuzda bizimledir
Kadın, son nefesimizde bizimledir
Kadın, savaştığımızda bayrağımız olur
Kadın, açılan gözlerimizin mutluluğudur.”

‘KADINDA ARADIĞIMIZ HER ŞEYİ BULURUZ’

Putin, “Kadında aradığımız her şeyi buluruz: Hem ilham hem de teselli. Bu dünyayı güzelliğiniz, yaşam enerjinizle dolduruyorsunuz” diye ekledi.

‘SEVDİĞİMİZ KADINLARIN DAHA SIK GÜLMESİ İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ’

Erkeklerin, kadınların onların desteğine gereksinim duyduğunu her zaman hatırlayacağını söyleyen Putin, “Sevdiğimiz kadınların, ilgiyle çevrelenmeleri ve daha sık gülmeleri için her şeyi yapacağız” ifadelerini kullandı.

KADIN GİRİŞİMCİLERLE BİRARAYA GELDİ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde kadın girişimcilerle biraraya gelen Rusya Devlet Başkanı, kadınların liderlik özelliklerine sahip olmanın yanısıra güzellik, çekicilik ve candanlık gibi avantajlarının da olduğunu söyledi.

Putin Volga Nehri kıyısındaki Samara kentinde buluştuğu kadın girişimcilerin başarılarını överken 'tipik kadın özelliklerinin öneminden' de söz etti.

Bölgenin en başarılı ekmek, pasta, şekerleme fırınını işleten kadınlarla görüşen Putin ''Bir işin başına geçmek ya da büyük hissedarı olmak için belli niteliklere, bazı liderlik özelliklerine sahip olmak gerekir. Bence kadınlar bu özelliklere sahip, hatta kadınların erkeklere göre belli avantajları var'' dedi.

'ERKEK-KADIN ÖZELLİKLERİ BİRLEŞTİĞİNDE EN ÜSTÜN SONUÇ'

''Bu avantajlar arasında güzellik, çekicilik ve candanlık var'' diye devam eden Putin, ''Erkeklerin daha sert, daha sağlam oldukları söylenir. Ama bu liderlik nitelikleri tipik kadın özellikleriyle birleştiğinde genelde güçlü erkek atılganlığından çok daha üstün bir sonuç elde edilir'' vurgusu yaptı.

'HAK EŞİTSİZLİĞİ OLMAMASI İÇİN YAPMAMIZ GEREKEN ÇOK ŞEY VAR'

Ancak Putin, kadınlarla erkekler arasındaki hak eşitsizliklerinin ortadan kalkması gerektiğine dikkat çekti.

''Her zaman kadınla erkeğin her anlamda eşit haklara sahip olmasından söz ediyoruz. Kadınlar için bir şeyler daha zor. Günümüz dünyasının erkek dünyası olduğuna yönelik bir anlayış var. Bu anlamda kadınlarla erkekler arasında hiçbir hak eşitsizliği olamaması için çok şey yapmamız gerek.'' (SputnikNews)


Üye OlÜye Girişi