Seyit Torun: Aziz Kocaoğlu aday adayı

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için önerdiği iki ismin de kabul görmemesi üzerine bugün Kılıçdaroğlu ile kısa bir görüşme yapan Aziz Kocaoğlu, daha önce kesinlikle aday olmadığını açıklamasına karşın görevden kaçınmayacağını söyledi.

16.01.2019
Yazı Boyutu:  
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yaptığı açıklamada, aday olmayacağını açıklamasına rağmen CHP'nin 27 Kasım'dan bu yana herhangi bir aday CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile adaylığı üzerine tekrar görüştüğünü açıkladı. Kocaoğlu, aday olmayı tarihi  bir sorumluluk olarak kabul ettiğini ve bundan kaçamayacağını söyledi.SEYİT TORUN: AZİZ BEY DE DİĞERLERİ GİBİ ADAY ADAYI"

CHP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Aziz Kocaoğlu'nun bugün Ankara'da  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesi sonrası aday adayı olduğunu açıkladığını söyledi.  Seyit Torun, CHP'nin diğer İzmir Baüyükşehir aday adayları gibi Kocaoğlu'nun da adaylığının önümüzdeki günlerde Parti Meclisi'nde görüşülüp kimin aday olacağı konusunda karar verileceğini kaydetti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Ankara'da gerçekleştirdiği görüşme sonrasında bir açıklama yaptı. Başkan Kocaoğlu şunları söyledi:

"Çok iyi hatırlanacağı gibi, 1 Ekim tarihinde bir basın toplantısı yaparak, 31 Mart yerel seçimlerinde aday olmama kararımı kamuoyu ile paylaşmıştım.

Bu açıklamayı seçimlerden 6 ay önce yapmamın en temel gerekçesi, Cumhuriyet Halk Partisi'nin önünü açmaktı. Benim yerime aday gösterilecek arkadaşımızın bir an önce belirlenerek seçimlere kadar kentin her köşesine ulaşması, kendisini tanıtması ve projelerini anlatması gerektiğini düşünmüştüm. 6 ay, bu iş için ideal bir süreydi.

Ancak aradan geçen 3,5 aylık süreye rağmen adayın henüz belirlenememesi, aday açıklama takvimi geciktikçe ortaya çıkan tablonun Cumhuriyet Halk Partisi'ne ve dolayısıyla kentimize zarar verecek düzeye gelmesi, devletin tüm olanaklarıyla seçime hazırlanan iktidar partisinin 'bakanlık' yapmış İzmir adayını 27 Kasım'da açıklayıp çoktan yola koyulması ve bu tabloyla İzmir'de güç kaybı yaşayabileceğimiz gerçeği, beni ve partimize gönül vermiş milyonları endişeye düşürmektedir.

Sayın Genel Başkanımızla bugün yaptığım ve gayet olumlu geçen görüşmede, bu kaygılarımı açıkça ifade ettim. Her zaman söylediğim gibi, önce devletim ve milletim, sonra partim için çalıştım. Hiç bir zaman gizli ajandam olmadı. Hiç bir zaman kişisel menfaat ve ikbal peşinde koşmadım.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidarını sürdürdüğü en büyük kent olan İzmir'de ortaya çıkan bu tablonun, adaylığımla ilgili tarihi bir sorumluluk yüklediğini ve bundan kaçmayacağımı Sayın Genel Başkanımızla paylaştım.

Kamuoyuna saygıyla duyururum."

Üye OlÜye Girişi