Sezen Aksu'dan, açlık grevindeki iki akademisyen için çağrı

 

Ünlü Sanatçı, KHK ile ihraç edilmelerinin ardından 61 gündür açlık grevinde bulunan akademisyen Nuriye Gülmen ile Semih Özakça'nın eylemine kulak verilmesi çağrısında bulundu.

08.05.2017
Yazı Boyutu:  
Türkiye'nin ünlü ses sanatçısı, söz yazarı Sezen Aksu, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için bir çağrıda bulunarak, "Hayatlarından vazgeçiyorlar, seslerine kulak verin!" dedi.

Sanatçı Sezen Aksu'nun, "İşimi geri istiyorum” diyerek başlattıkları açlık grevinin 61'inci gününü geride bırakan Gülmen ve Özakça için kişisel sitesinden yaptığı açıklama şöyle:

"Bu ülkenin büyük zorluklarla yetişmiş iki genç öğretmeni Nuriye Gülmen ve Semih Özakça 60 gündür açlık grevindeler. Hayatlarından vazgeçiyorlar. Hiçbir fikrî ayrılığın ve fikirsel mücadelenin bedeli hayat olamaz. Kendimize ve birbirimize vereceğimiz en temel hak, yaşamak ve yaşatmak. Gözümüzün önünde eriyip giderlerse, bu günahtan hangimiz azade kalabiliriz?

Bu ülkenin yönetimine talip olmuş ve görevlendirilmiş bütün yetki sahiplerinden rica ediyorum: Lütfen bir dinleyiniz, seslerine kulak veriniz.

Sezen Aksu"

GÜLMEN VE ÖZAKÇA'YA DESTEK ZİYARETİ

Öteyandan, önceki gün direnişin 60. günü dolayısıyla Anıt önünde gün boyu çeşitli etkinlikler yapılırken, Özakça ve Gülmen'e destek ziyaretlerinde bulunuldu.

ÇHD Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı dünkü eylemde yaptığı açıklamada, açlık grevinin iktidara ve kamuoyuna bir çağrı olduğunu, daha fazla duyarlılığın oluşması gerektiğini söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks’e gönderdiği mektupta, akademisyen Nuriye Gülmen ile sınıf öğretmeni Semih Özakça’nın sağlık durumlarının kritik aşamada olduğunu belirterek, Türk makamlarıyla iletişim kurarak duruma müdahale etmelerini istedi. 

Üye OlÜye Girişi