Şiddet uyguladığı avukatın belini kıran sanık polisin yerine duruşmaya arkadaşı geldi

 

Avukat Zeycan Balcı’nın belini kıran polis Murat A.’nın yargılandığı davanın duruşmasına sanık polis katılmazken, emniyet bir başka polis memurunu duruşmayı izlemesi için görevlendirdi.

13.07.2020
Yazı Boyutu:  
İstanbul Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasında Avukat Zeycan Balcı’nın belini kıran polis Murat A.’nın yargılandığı davanın dördüncü duruşması 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Görevli 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nin Covid-19 şüphesiyle karantinaya alınması nedeniyle 3. Asli Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen duruşma 9 Ekim tarihine ertelendi.

Çok sayıda avukatın katıldığını duruşmaya, sanık polis katılmadı. Emniyet bir başka polis memurunu ise duruşmayı izlemesi için görevlendirdi.

"Duruşma yapamıyoruz"

Duruşmaya ilişkin bianet’ten Ruken Tuncel'e konuşan Balcı’nın Avukatı İbrahim Ergün, dosyanın çok önemli olduğunu ancak şu ana kadar hiçbir ilerleme kaydedemediklerini söyledi.

Çeşitli gerekçelerle duruşmaların sürekli ertelendiğini vurgulayan Ergün, şöyle konuştu: “İlk duruşmadan sonra mahkeme başkanının tayini çıktı. Bir diğerinde pandemi gerekçe gösterildi ve kağıt üzerine yapıldı.

Bugün ise; 22. Asliye Ceza Mahkemesi'nin karantinaya alındığı belirtildi. Hakim mazeret bildirmemizi istedi ancak biz başka bir mahkemede de olsa duruşmanın yapılmasını istedik.

"Ciddi bir yargılama yapılmıyor"

3. Asliye Ceza Mehkemesi Hakimi dosyayı bilmediği ve yetkili olmadığı için yine tam anlamıyla bir duruşma gerçekleşmedi. Dinlenmesini istediğimiz tanık avukatlar vardı. Adli tıp raporları değerlendirilecekti.

Fotoğraflı bazı teşhisler yapılmasını isteyecektik ama yapılamadı. Bir avukata yönelik ciddi bir saldırı var ama ciddi bir yargılama yapılmıyor.

Bu dosya çok önemli, bir polisin avukata uyguladığı şiddetin boyutunu gözler önüne koyuyor. Ciddi bir yargılama yapılmadığı için sanık polis de duruşmaya gelmiyor.

Halbuki yargılama yapılacak olsa tutuklama talep edeceğiz ve belki de mahkeme tutuklanmasına karar verecek.

"Kimlik tespiti istedik, kaçtı"

Bugün duruşmaya sanık gelmedi ama emniyet başka polisleri izleyici olarak görevlendirmiş. Duruşma başladığında mahkeme salonunda yabancı birinin oturduğu fark ettik, mahkeme başkanı kim olduğunu sordu ve emniyetten görevlendirildiğini söyledi.

Kimlik tespitinin yapılmasını istedik ancak hızla dışarı çıktı. Dışarı baktığımızda bir başka polisin daha olduğunu gördük. Bu durum mahkeme salonlarında çok normalleşti ama normalleştirilmemesi gerekiyor.

"Bir arpa boyu yol alamadık"

Dört tanık polis var dosyada, emniyet neden duruşmayı izlemesi için polis görevlendiriyor? Neyi öğrenmeye çalışıyor? Ancak bir güvenlik sorunu olur, mahkeme yazı yazar ve o durumda polis duruşma salonunda bulunur.

Ayrıca pandemi nedeniyle duruşmaya izleyici alınmıyor ancak polis çok rahat bir şekilde gelip oturup duruşmayı takip ediyor.Dört yıl önce yaşanan bir olayda bir arpa boyu yol alamadık, yargının nasıl işlediğini göstergesidir." 

Ne olmuştu?

31 Mart 2016'da Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi 22 avukatın yargılandığı davanın ardından avukatlar, adliye önünde basın açıklaması yapmak istemişti. Avukatların açıklamasına polis müdahale etmiş ve Zeycan Balcı'nın beli kırılmıştı.

Balcı'nın şikayeti üzerine müdahalede bulunan polisler hakkında "Yaralama, kemiklerin kırılmasına sebep olacak şekilde kasten yaralama, zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması" suçlamasıyla dava açılmıştı. Açılan davanın ilk duruşması üç yıl sonra 9 Aralık 2019'da görülmüştü. (bianet)

Üye OlÜye Girişi