Sıfır beden mankenlere podyum yasaklandı

 

Fransa Sağlık Bakanlığı, "beslenme bozuklukları ve ulaşılamayacak güzellik idealleriyle" mücadele yasası uyarınca, mankenlere asgari beden kitle endeksi şartını uygulamaya koydu

07.05.2017
Yazı Boyutu:  
Türkiye, son günlerde aşırı zayıflıktan kemikleri sayılır hale gelen Çağla Şıkel'in, podyumda boy göstermesini konuşurken, Fransa'da bu konuyla ilgili önemli bir adım atıldı. Ülkede, 'aşırı zayıf' mankenlerin çalıştırılmasını yasaklayan yasa yürürlüğe girdi.YASA, BESLENME BOZUKLUKLARINI ÖNLEMEK İÇİN GETİRİLDİ

BBC Türkçe'nin haberine göre, Fransız Sağlık Bakanlığı, yasanın beslenme bozuklukları ve 'ulaşılamayacak güzellik ideallariyle' mücadele amacını taşıdığını söylüyor.


Foto:AP

6 AY HAPİS, 75 BİN EUROYA KADAR CEZA

Doktorlar, boy, kilo ve vücut şekillerine bakarak, mankenlerin aşırı zayıf olup olmadığına karar verecek. Sağlıksız derecede zayıf manken çalıştıran işverenlere altı aya kadar hapis ve 75 bin euroya kadar para cezası verilebilecek.

Yeni yasaya göre 1 Ekim'den itibaren mankenleri olduğundan daha zayıf gösteren fotoğraflara 'rötuşlu' ibaresi konacak.

MANKENLERE ASGARİ BEDEN KİTLE ENDEKSİ ŞARTI GETİRİLMİŞTİ

2015'te Fransa meclisinin kabul ettiği yasa tasarısının ilk halinde, mankenlere asgari Beden Kitle İndeksi (BKİ) şartı getirilmiş, yasa, mankenlik ajanslarının tepkisine neden olmuştu.


Üye OlÜye Girişi