Sıla: Dinlenip dinlenip dövdü, idrarımdan kan geldi

 

Şarkıcı Sıla'nın eski erkek arkadaşı oyuncu Ahmet Kural'a kendisine şiddet uyguladığı gerekçesiyle açtığı davada ilk duruşma yapıldı.

7.03.2019
Yazı Boyutu:  
Sanatçı Ahmet Kural ile şarkıcı Sıla Gençoğlu arasında yaşanan tartışmaya ilişkin İstanbul 60'ıncı Asliye Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşması bugün yapıldı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nden bir gün önce görülen duruşmada mahkeme tarafların ifadelerini dinledi. Sıla Gençoğlu, mahkemeye eski erkek arkadaşı Ahmet Kural tarafından kıskançlık krizi sonucu şiddet gördüğünü söyledi. Sıla, yaşadıklarını "Yaklaşık bir saat sürdü. Düzenli bir dayak, 'dinlenik' bir dayak yedim. Yani ara ara devam eden bir dayaktı. İdrarımdan kan geldi" sözleri ile anlattı. 

Tutuksuz yargılanan oyuncu Ahmet Kural ise savunmasında "Üzerime zorla yapıştırılmak istenen 'kadına şiddet uygulayan adam' yakıştırmasını reddediyorum. Ben şiddet uygulamadım" ifadelerine yer verdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu başta olmak üzere çok sayıda kadın örgütü duruşmayı izledi.
DURUŞMANIN SEYRİ

Sanat dünyasının iki ünlü ismi Ahmet Kural ve Sıla Gençoğlu, aralarında yaşanan ‘darp’ iddiası nedeniyle bugün hakim karşısına çıktı. Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne davalı sıfatıyla ilk olarak Ahmet Kural avukatıyla birlikte giriş yaptı. Davacı Sıla Gençoğlu da avukatıyla birlikte duruşmaya katılmak için adliyeye geldi.

DURUŞMA BAŞLADI

Davalı ve davacı duruşma salonuna alındı. Davalı Ahmet Kural sanık kürsüsünde davacı Sıla Gençoğlu da avukatıyla birlikte müşteki kısmında oturduğu duruşma başladı.

KİMLİK TESPİTİ YAPILDI

Duruşma salonunda kimlik tespiti yapıldı. Ahmet Kural: Eğitim durumu yüksek lisans aylık gelir 50 bin TL olarak belirlendi.  Sinema ve filmi projelerinde yer aldığı zaman ise yıllık 2,5 milyon TL, olarak aktarıldı. Sıla Gençoğlu’na ise geliri sorulmadı.

AHMET KURAL’IN SAVUNMASI

2017 Mayıs ayında güzel bir ilişkiye başladık. Birlikteliğimiz sırasında aramızda kültür farkından dolayı anlaşmazlıklarımız olurdu. Müşteki ile arkadaşlarıma ve İnançlarıma yönelik saygısızlığı nedeniyle ayrıldık.

“SENİ BİTİRECEĞİM AHMET KURAL”

Bir hafta içinde kendisinin ‘Okan’ isimli biriyle beraber olduğuna dair duyumlar aldım. Bu benim ağırıma gitti. Kendim mahremiyete biraz önem veriyorum. Olay basında da yer aldı. Sonrasında 6 Mayıs'ta kendisi bana dön diye mesaj attı. Cevap vermedim. 16 Mayıs'ta teyzesi mesaj attı. Sıla'nın Okan ile bir alakası yokmuş dedi. Ben ise ayrılma nedenimiz bu değil diyerek telefonu kapattım. Araya ortak arkadaşlarımızı soktu. Ağustos'ta bana sana şarkı yaptım dedi. Bu beni etkiledi. Ama aklında o adam vardı. Ona üçüncü kişi ile olan birlikteliğiyle ilgili 3 defa o soruyu sordum. Bana değişik cevaplar verdi. Kafamda şüphe oluştu. Olay günü Annem ve ablalarımın geldiği gece kendisi bize geldi. Alkol aldık. Kendisi bayağı içti. Rumeli hisarında bulunan evin merdivenin de inerken sendeledi. Kolundan tutup indirdim. Daha sonra Zekeriyaköy’deki benim evime geçti. İçimde kalan şüpheden dolayı aynı soruyu bir kez daha sordum. Evet senin canını yakmak için yaptım dedi. Kendisinden Evi terk etmesini istedim. Aramızda tartışma oldu. Defol git dedim. Şoförümü aramak istedim. Elimden tuttu. Sonrasında ben kendisinden elimi çekerken düştü. Kendisi bana “Yapma Ahmet konuşalım” dedi. İddianamedeki sözleri kendisine söylemedim ve kesinlikle vurmadım. Sonra kendisi şoförünü aradı. 15-20 dakika süren kavganın sonunda kendisi dışarı çıktı ve çıkarken de bana seni bitireceğim Ahmet Kural dedi. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum.SILA İFADESİNDE ŞUNLARI SÖYLEDİ


Olay günü Kural'ın ailesiyle beraber güzel vakit geçirdiklerini belirten Gençoğlu, “Sonra eve geçtik. Ancak kurtulamadığım soru geldi. Okan Can Yantır'a dair soru. Alkolün etkisiyle olmalı. Sonra bana ‘git evden defol' vs. dedi. Bir saat boyunca evden kurtulmaya çalıştım. Kötü bir kabus gibiydi. ‘Git burdan seni gebertirim' dedi. Kafamı duvarlara vurdu. Yere düştüm. Kafamı ve böbreklerimi tekmeledi. İdrarımdan kan geldiBana aileme küfürler etti. ‘Çok sevdiğin baban kollarında ölsün' dedi. ‘o… sen' dedi. Bir şekilde şoförümü aramayı başardım. Peşimden gelmedi. Şikayetçiyim” dedi.

“CELBİNİ TALEP EDİYORUZ”

Sıla'nın avukatı, Ahmet Kural'ın 2014 yılında uyuşturucu kullanmak suçundan 10 ay hapis cezası aldığını ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildiğini belirtti. Avukat, “Sanık bu suçu 5 yıllık denetim süresi içinde işlemiştir. Bu nedenle ceza alan dosyanın bu dosyaya celbini talep ediyoruz” dedi. Avukat, ayrıca Ahmet Kural'ın hürriyeti tahdit ve kül tablasını kaldırmak suretiyle silahlı tehdit suçlarından ek savunma hakkı verilmesini talep etti.

“OLAY ABARTILMIŞTIR”

Ahmet Kural'ın avukatı Ahmet Kurutoğlu ise, “Bu dava Sıla hanımın kendi lehine Ahmet beyin de aleyhine geliştirdiği bir projedir. Eldeki küçük delilleriyle olay abartılmıştır. İddia ettikleri gibi vahşi bir şiddete maruz kalan bir kadın çıkıp evin kapısı önünde oturup şoförünü mü bekler yoksa evden kurtulduğu gibi olay yerinden koşarak uzaklaşır mı?” dedi.

‘DARP RAPORU YETERSİZ’ İDDİASI

Kural'ın avukatlarından Sibel Aydın da, bu davanın kadına şiddet davası gibi gösterilmeye çalışıldığını belirterek, “Türkiye'de geçen yıl 442 kadın öldürülürken haberini yapmayan Washington Post bu davanın haberini yaptı. Tanıkların görgüye dayalı bilgileri yok. Hepsi duyumdan ibarettir. Ayrıca tanık Hatice Tunç'un ‘tokat sesini duydum' iddiasını Yıldız Teknik Üniversitesi'nden hocalarla olay yerinde inceledik. Hazırlanan raporda tanığın bu mesafeden tokat sesini duymasının mümkün olmadığı belirtildi. Yine Sıla'nın olaya ilişkin aldığı ilk darp raporu da yetersizdir. Bizim de İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Bölümü'nden aldığımız raporda da suçlamaların yersiz olduğu kaydedilmiştir” dedi.

22 NİSAN’A ERTELENDİ

Mahkeme Kural avukatlarının keşif talebi ile yeniden rapor aldırılması talebini reddetti. Duruşmaya 10 dakika ara verildi. Aranın ardından duruşmanın 22 Nisan’a ertelendiği açıklandı.

‘DAVAMIZIN ARKASINDAYIZ’

Adliye önünde bir açıklama yapan Kural, “Onlar inandıklarını savunuyorlar. Biz bilimsel kanıtlarımızı sunduk. Davamızın arkasındayız. Kadınlar baş tacımızdır. Onları seviyoruz. Ertelenen bir dava var. Ben haklı davamın arkasındayım” açıklamasını yaptı.

DAVA SÜRECİNDE NELER YAŞANDI?

Büyük aşkla başlayıp ceza mahkemesinde son bulan süreçte neler yaşandı. Savcılık soruşturma sonunda ne dedi? İşte dava dosyasına yansıyan bilgiler;

“45 DAKİKA ŞİDDET GÖRDÜM”

Ünlü şarkıcı Sıla, 29 Ekim 2018'de oyuncu sevgilisi Ahmet Kural'ın kendisini, Zekeriyaköy'deki evinde darp ettiğini iddia ederek savcılığa şikayette bulundu. Darp raporunu da savcılığa teslim eden Sıla verdiği ifadesinde, “45 dakika boyunca darp edilerek yerlerde sürüklendim. Kafamı duvarlara vurdu. Kül tablasıyla saldırdı” dedi.

“KARŞILIKLI OLDU… 15 DAKİKA SÜRDÜ”

İddialara ilişkin soruşturma başlatan savcılık Kural'ı ifadeye çağırdı. Avukatıyla birlikte savcıya giden Kural suçlamaları reddederek, “Olay günü aramızda bir tartışma yaşandı. Bu tartışma sırasında Sıla'nın evden gitmesini istedim. Birbirimize karşı seslerimizi yükseltik. Fakat tehdit etmedim. O gün alkollü olduğumuz için birbirimizi kollarımızdan tutup sarstık. Bu sırada birkaç kere yere düştük. tüm bu yaşananlar 15 dakika sürdü” diye konuştu.

SAVCILIK KURAL'IN 5 YILA KADAR HAPSİNİ İSTEDİ

Tüm bunlar yaşanırken asıl soruşturmayı yürüten Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Bürosu Savcılığı Ahmet Kural hakkındaki iddianamesini tamamladı. İddianamede, “Olay günü yaşanan tartışmada şüphelinin müştekiye tehdit ve hakarette bulunmak ve müştekiyi darp etmek şeklinde gerçekleştirdiği eylemleri ile üzerine atılı, ‘hakaret', ‘tehdit' ve ‘basit yaralama' suçlarını işlediğinin anlaşıldığı” ifade edildi. Kural'ın söz konusu suçlardan 1 yıl 1 aydan 5 yıla kadar hapsi talep edildi.

SILA’DAN AÇIKLAMA GELDİ

İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sonrası Sıla sosyal medyadan yaptığı açıklamada, yargının vereceği kararı saygıyla beklediğini söyledi.

Twitter hesabından açıklama yapan Sıla, “Adalete duyduğum güvenin arttığı bir sabahtı. Salt kendim değil, tüm şiddet gören kadınların adına arkasında durduğum davama gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim. Ancak sanık ve avukatlarının mahkemede konuşulan doğruları basın önünde bükmesini de yadırgadığımı belirtmeliyim. Yine! Yargının vereceği kararı saygıyla bekliyorum” dedi. (Sözcü)

Üye OlÜye Girişi