Silah sırlarını satan müdüre 19 yıl hapis istemi

 

Türkiye’nin ilk milli piyade tüfeği MPT-76’nın çizim ve üretim planlarını satmak isterken film gibi operasyonla yakalanan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi’nin 6 yıldan 19 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

14.12.2016
Yazı Boyutu:  
Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Tanrıverdi, avukatları Ali Meriç Türkmenoğlu ve Ali Türker ile şikayetçiler MKEK avukatı Ayşe Karagöl, Savunma Sanayii Müsteşarlığı avukatı Salih Yerli ve Hazine Müsteşarlığı avukatı Alparslan Çevik katıldı. Duruşmada mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı İsmail Şafak, Tanrıverdi'nin, "rüşvet almaya teşebbüs" ve "görevi dolayısıyla öğrendiği ve devletin güvenliğinin gizli kalmasını gerektirdiği fenni keşif veya yeni buluşları veya sınai yenilikleri kendisinin veya başkasının yararına kullanmak" suçlarından toplam 6 yıldan 19 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

300 BİN DOLAR

Tanrıverdi'nin avukatı Ali Meriç Türkmenoğlu ise müvekkiline tuzak kurulduğunu, 8 aya yakın süredir tutuklu olan Tanrıverdi'nin tahliyesini istedi. Sanık Tanrıverdi de projenin gizliliğinden söz edilemeyeceğini söyledi. sağlık problemleri bulunduğunu aktaran Tanrıverdi, tutuksuz yargılanmak istedi. Mahkeme heyeti, Tanrıverdi'nin tutukluluğunun devamına, savcılığın mütalaasına karşı taraflara süre vererek duruşmayı 29 Aralık'a erteledi.

İddianamede; Tanrıverdi'nin, MPT-76 ve bazı silahların çizim ve üretim planlarını ABD'deki bir silah firmasının üreticisine 200 bin lira ve 300 bin dolar karşılığında satmak isterken yakalandığı belirtiliyordu.

(Milliyet)

Üye OlÜye Girişi