Şili'de feminist 'Las Tesis' kolektifi partileşiyor

 

Geçen yıl 25 Kasım "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' nedeniyle hazırladığı dans performansı ile tüm dünyayı sarsan feminist kolektif "Las Tesis"in öncülüğünde Şilili kadınlar feminist parti kurmaya hazırlanıyor.

20.02.2020
Yazı Boyutu:  
Geçtiğimiz günlerde Şili’ye giderek temaslarda bulunan İsveç Sol Parti Milletvekili Lorena Delgado Varas, kadınların feminist bir parti kurmaya hazırlandığını söyledi. 

Partileşme hareketini öncülüğünü Las Tesis yapıyor

Ülkede güçlü bir kadın hareketi olduğunu vurgulayan Varas, “Yaşamın her alanında var olan ataerkil değer yargıları bu kesimlerin direnişiyle karşılaşıyor. İşçi, memur, kadın ve öğrenci hareketlerinin yer aldığı bir çatı örgütü kuruldu” dedi. Çatı örgütünün başını ise  25 Kasım 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' nedeniyle hazırladığı dans performansı ile tüm dünyada kadınları meydanlara döken Şili'nin ünlü feminst kadın kolektifi Las Tesis çekiyor.

"Şili'de kadın hareketi çok güçlü"

Şili’de kadın, işçi ve sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yapan İsveçli parlamenter Lorena Delgado Varas, Şili’de 6 Ekim 2019’da toplu taşıma ücretlerine yapılan zam ile başlayan ve büyüyerek süren eylemlerde yer alan kadınların feminist bir parti kurma hazırlığında olduğunu söyledi.İsveç Sol Parti üyesi Lorena Delgado Varas, Şili’de güçlü bir kadın hareketi olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“8 Mart Hareketi çok güçlü. Ayrıca sendika ve çevre örgütlerinin kendi kadın hareketleri var. Yaşamın her alanında var olan ataerkil değer yargıları bu kesimlerin direnişiyle karşılaşıyor. İşçi, memur, kadın ve öğrenci hareketlerinin yer aldığı bir çatı örgütü kuruldu.
Ama kadın hareketi örgütlenmeyi yeteri kadar radikal bulmadığını söyleyerek oluşumdan ayrıldı. Kadınlar feminist bir parti kurmak için çalışma yürütüyor. Ben de böyle bir kadın partisinin gerekli olduğu görüşündeyim.”‘Köylerde de 8 Mart kutlamaları olacak’

Varas, Şilili feminist kolektif Las Tesis aktivistlerinin erkek şiddetine yönelik başlattığı dansın tüm dünyaya yayılmasının buradaki kadınlara güç ve mücadele azmi verdiğini belirterek “Son iki haftadır süren gösterilere kadınlar güçlü bir biçimde katılıyor. Feminist hareket, 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü için büyük hazırlıklar yapıyor. Sadece büyük şehirler ve ilçelerde değil köylerde de 8 Mart kutlamaları düzenleyecekler.”

‘Mapuçelere yönelik ırkçılık bir ölçüde kırıldı’

Uzun süredir devam eden kitlesel eylemlerin değişik kesimleri bir araya getirdiğini belirten Varas, bu süreçte özellikle Mapuçelere karşı yapılan ırkçılığın bir ölçüde kırıldığını sözlerine ekledi.


Las Tesis'in 'Yolunda bir tecavüzcü' performansını Türkiye'de polis engellemişti

Valparaiso kentinden feminist bir kolektif olan Las Tesis’in hazırladığı performans ekim ayında sergilenmek istenirken, sokaklara taşan gösteriler nedeniyle gösteri ertelendi. 

'Yolunda bir tecavüzcü' adını taşıyan performansı La Tesis, 25 Kasım’da Santiago’nun göbeğindeki meydan olan la Plaza de Armas ve Kadın ve Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı’nın önüne taşıdı.

Kadın cinayetlerini, cinsel saldırı ve istismar olaylarını protesto etmek amacıyla 4 ay boyunca hazırlanan dans performansında kadınlar gözlerine siyah bant çekip, dans ederek marş söyledi. 

Tükiye'de de birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşılan, kadınlara yönelik her türlü şiddetin dans performansıyla protesto edildiği gösterinin videosunu gazeteci Zekine Türkeri Türkçe'ye  çevirdi. Türkile'nin çeşiti kentlerinde kadınların  gösterileri ise polisçe engellenmişti. (ANF/Kazete)


Üye OlÜye Girişi