Silopi’de üç kadın siyasetçi öldürüldü

 

Şırnak'ın Silopi ilçesinde pazartesi akşamı öldürülen üç kadının DBP üyesi oldukları açıklandı

06.01.2016
Yazı Boyutu:  
Silopi'de Karşıyaka mahallesinden, Yeşilyurt mahallesine geçmek isterken öldürülen üç kişinin DBP Meclis üyesi Seve Demir, KJA üyesi Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eş Başkanı Pakize Nayır olduğu anlaşıldı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Pazartesi akşamı öldürülen üç kadının Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Meclis üyesi Seve Demir, Özgür Kadın Kongresi (KJA) üyesi Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eş Başkanı Pakize Nayır olduğu ortaya çıktı.

Kadın siyasetçilerin öldürüldüğü bilgisini Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Ferhat Encü Twitter hesabından açıkladı.

DBP’den yapılan açıklamada "Dün akşam Silopi'de katledilen üç kişinin, Parti Meclisi üyemiz Seve Demir, Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır ve aktivist Fatma Uyar olduğunu büyük bir acı ile öğrenmiş bulunmaktayız" ifadelerini kullandı.

Kadın siyasetçilerin, Karşıyaka mahallesinden, Yeşilyurt mahallesine geçmek isterken öldürüldükleri bildirildi. Henüz kimliği tespit edilemeyen bir erkek de hayatını kaybetti.

Buldan: Paris katliamından farkı yok

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre, cinayetlerle ilgili açıklama yapan HDP Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, "Paris katliamından bir farkı yok. Üç canımız katledildi. Lanet olsun" dedi. 

Kürt siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Söylemez Fransa'nın başkenti Paris'te 9 Ocak 2013'te öldürülmüştü.

Özden: Vurulduk diye telefon ettiler

Silopi’de kadın siyasetçilerin ölümüyle ilgili BBC Türkçe'den Hatice Kamer'e konuşan DBP Silopi İlçe Eş Başkanı Gülşen Özden, pazartesi akşamı 19.35 civarında kendisine bir telefon geldiğini ve karşıdaki sesin vurulduklarını söyleyerek ambulans istediklerini söyledi.

Özden, "Telefonla arayan 'Yetişin, vurulduk! Yeşiltepe'nin ordayız' dedi. Ben de hemen o şaşkınlıkla vekilleri aradım" dedi ve konuşmaya ilişkin şunları söyledi: 

"Bir iki dakika sonra aynı numaradan beni yine aradılar. 'Kan kaybediyoruz, çabuk olun, 10 dakikaya kadar yetişmezseniz, hepimiz öleceğiz' diyerek telefonu kapattı. Vekillerden çok acil ambulans göndermelerini istedim. Sonra da o numarayı defalarca aradım, ama cevap veren olmadı. Mahallelerin boşaltılması üzerine her üç kadın arkadaşımız, bir erkekle birlikte Karşıyaka mahallesinden, derenin öbür tarafındaki Yeşiltepe Mahallesi'ne geçmek istedikleri sırada üzerlerine ateş açıldığını öğrendik. Yaralanıp köprünün altına kaçmışlar. O sırada telefonla yardım istemişler. Bize gelen bilgi dere yatağında dört yaralının olduğuydu."

İrmez: Çatışma var denilerek ambülans gönderilmedi

HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez ise öldürülen üç kadın siyasetçinin de mahallelerde, insanların arasında olduğunu, bölge halkının durumunu aktarmak için kendileriyle sık sık irtibata geçtiklerini anlattı.

İrmez, olay gecesi bölgeye ambulans gönderilmesi için valiye ulaşmaya çalıştıklarını ancak, telefonlarına yanıt alamadıklarını belirterek, "Kamu Güvenliği Müsteşarlığı'ndan birini devreye sokmak zorunda kaldık. Vali, bölgede çatışma olduğunu ve ambulansı gönderemeyeceklerini iletmiş. Daha sonra gece 11 gibi Şırnak Devlet Hastanesi'ne dört cenazenin götürüldüğünü öğrendik" dedi ve ekledi: 

"Ancak polisler hastaneye 200 metre kala gitmemize engel oldular. Bu akşam saatlerinde milletvekili arkadaşımız Leyla Birlik morgdaki üç arkadaşımızın cesedini teşhis etmiş. Onlarla birlikte bir erkek cesedi de var ancak onun kimliği daha tespit edilebilmiş değil."

Birlik: Yaralıyken öldürüldüklerini düşünüyorum

Demir, Uyar ve Nayır’ın otopsisine giren HDP Şırnak milletvekili Leyla Birlik ise kadın siyasetçilerin yaralıyken öldürüldüklerine inandığını söyledi. 

"Erkeğin ve kadın arkadaşlarımızdan birinin yüzü tanınmayacak derecede tahrip edilmişti. Arkadaşlarımızın da tıpkı Hacı Birlik gibi yaralıyken infaz edildiklerini düşünüyorum. Çünkü telefonla yardım istediklerinde Seve'nin yaralı olduğu söyleniyor. Ancak Seve'nin bacağında da yara vardı, başından çok büyük bir darbe almıştı. Onu ancak o güzel saçlarından tanıyabildim. Bir de ayakları ve ellerinden teşhis edebildim. Eğer Seve kafasına o darbeyi ilk anda almış olsaydı, telefon açan kişi Seve'nin yaralı değil ölü olduğunu söylerdi. Bu da durum Hacı Birlik olayına benziyor. Burada yaşanan vahşeti kelimelerle anlatamıyoruz."

Ayhan: Onlar sivildi

Şırnak'ta bulunan HDP Urfa milletvekili İbrahim Ayhan da, öldürülen kadın siyasetçilerin uzun zamandır parti çalışmaları içinde yer aldığını hatırlattı ve ekledi:

"Onlar sivildi, silahlı değil. Tanınan, bilinen kişilerdi, onların hedef gözetilerek öldürüldüğüne inanıyoruz."

(BİANET)

Üye Ol



Üye Girişi