Şimşek:  Kayıt dışılık zulümdür

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışılığı zulüm ve bu ülkenin en büyük ayakbağı olarak niteledi

23.02.2011
Yazı Boyutu:  

Bakan Şimşek, Vergi Haftası dolayısıyla Gelir İdaresi Başkanlığı nda düzenlenen kokteyle katıldı. Şimşek, burada yaptığı konuşmada, Türkiye nin çok hızlı bir şekilde değiştiğini, büyük bir başarı örneği gösterdiğini, bu değişimin de bütün kurumlara yansıdığını belirtti. Maliye Bakanlığının da değişim ve dönüşüm içinde olduğunu ifade eden Şimşek, özellikle mükellef haklarını ön planda tutan bir anlayışla çalıştıklarını söyledi.

Verginin oluşabilmesi için öncelikle vergiye konu olan bir ekonomik faaliyetin olması gerektiğine işaret eden Şimşek, o nedenle iş ve aş üretenlerin yanında olduklarını bildirdi.

Vergi güvenliğinin önemine dikkati çeken Şimşek, Ama eğer mevzuatta belirsiz bir durum varsa mükellef lehine kullanacağız. Çünkü bir sadelik, bir basitlik anlamında eksiğimiz varsa bu bizim eksiğimizdir. Biz mükellef aleyhine onu kullanamayız. Vergi güvenliği önemli ama aynı şekilde mükellef hakları da önemlidir. Mükellefler mevzuattaki belirsizlik nedeniyle hatalar yapıyorsa o bizim hatamızdır onu bizim öncelikli olarak düzeltmemiz lazım diye konuştu.

Şimşek, birçok kanunda değişiklik yaptıklarını, birçok kanunu sadeleştirdiklerini, ancak bu konuda daha yapacak işleri olduğunu söyledi. Geçen yıl mükellef haklarını ön plana çıkartan önemli düzenlemeler yaptıklarını hatırlatan Şimşek, bunlarla ilgili ikincil mevzuatı da bu yılın başında uygulama koyduklarını kaydetti.

Vergi vermenin anayasal bir görev olduğunu, ancak bu vergilerin nereye gittiğine de dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Şimşek, Vatandaşımızdan topladığımız vergileri öncelikle insan stoğumuza yatırım yapıyoruz yani eğitime. Şu anda bütçede en fazla payı eğitim alıyor. İkinci en büyük payı da sağlığa ayırıyoruz. Dolayısıyla vatandaşımızdan aldığımızı vatandaşımıza hizmet olarak, gelecek olarak sunuyoruz dedi.

Eskiden bütçe gelirlerinin büyük kısmının faize gittiğini ama artık bunun değiştiğini anlatan Şimşek, şöyle konuştu:

1990 yılında Türkiye nin toplam iç ve dış borç faiz ödemesi tam 14 milyon liraydı ve milli gelirin yüzde 2,6 sıydı. 2001 yılında popülist yaklaşımların sonucu olarak faiz ödemeleri 40 milyar lirayı aşmış ve milli gelirin yüzde 17,1 ine ulaşmış. Biz ise nominal olarak yine 40 milyar liralık rakamlarda tuttuk ama milli gelire oran olarak bu yıl yüzde 4 ün altına inecek.

Yani ilk defa 1992 den bu yana en düşük faiz yüküyle karşı karşıyayız. Yani vergi toplamada bizim etkinliğimiz çalışmalarımız çok önemlidir ama aynı şekilde bu vergi gelirleriyle ne yaptığımız da bir o kadar önemlidir. Bu vergi gelirleriyle biz 74 milyon vatandaşımıza hizmet sunuyoruz, evimizi düzene koyuyoruz.

Şimşek, Vergi haftasının yurt genelinde bir çok etkinlikle kutlanacağını da sözlerine ekledi.

KUZEY AFRİKA DAKİ GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kuzey Afrika daki gelişmelerin yakından takip edildiğini bildirdi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis Toplantısına katılan Bakan Şimşek, ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir in Tunus, Mısır, Libya ve diğer bölge ülkelerinde iş yapan müteahhitler için mücbir sebep ilan edilmesi talebi üzerine, Kuzey Afrika daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

Kuzey Afrika ve Ortadoğu nun, Türkiye için çok önemli olduğuna dikkati çeken Şimşek şunları söyledi:

Türkiye yıllardır batılılaşma sürecinde, buraya sırt dönmeyi marifet edinmiş. Ama biz son yıllarda buralara vatandaşımız için iş ve aş anlamında da büyük atılımda bulunduk. Müteahhitlerimizin sorunlarına duyarsız kalmayız. Mücbir sebep hususu mutlaka incelenecek ve gerekeni yapacağız

KAYIT DIŞILIK ZULÜMDÜR
Ankara Sanayi Odasının (ASO) şubat ayı meclis toplantısında konuşan Şimşek, kayıt dışılığın sadece vergi kaybı anlamına gelmediğini, rekabeti ve işyeri verimliliğini de olumsuz etkilediği belirtti. Kayıt dışılık bir zulümdür. Kayıt dışılık bu ülkenin en büyük ayakbağıdır diyen Şimşek, şöyle devam etti:

Örneğin Ahmet Efendi kayıt içinde Mehmet Efendi ise kayıt dışında çalışıyor. Ahmet Efendi vergisini düzenli ödemek için çaba sarf ediyor. Mehmet Efendi vergi vermediği için sanıyor ki hayatını idame ettirebilecek. Ama dünya şartları değişti. Sonuçta rekabet edemeyecektir. Bu da Türkiye nin geleceği açısından son derece olumsuz bir durum. Ben dünya ekonomisinde 40 a yakın ülkenin analizini yaptım. Bir ülkenin refah artırımının en önemli motoru verimliliktir. İkincisi demografik yapısı yani işgücü kullanımıdır.

KIDEM TAZMİNATI
İşgücü piyasasındaki esnekliğin Türkiye için çok önemli bir husus olduğuna dikkati çeken Maliye Bakanı Şimşek, bugün batıdaki bütün gelişmiş ülkelerin bu esnekliği önemli ölçüde sağladıklarını ifade etti. Türkiye de iki ayrı işgücü piyasası bulunduğunu kaydeden Şimşek, bunları kayıt dışı, kayıt içi işgücü piyasası olarak sıraladı. Kayıt dışı işgücü piyasasında sınırsız esneklik bulunduğunu vurgulayan Şimşek, kayıt içi işgücü piyasasında ise Türkiye nin dünyanın en katı rejimlerinden birine sahip olduğunu dile getirdi.

Kayıt içi işgücü piyasasına yönelik önemli düzenlemeler yaptıklarını anlatan Şimşek, şöyle konuştu:

Ancak piyasayı daha iyi düzenleyecek, giriş çıkışı sağlayacak adımlarda tereddüt gösterilmiş. Örneğin işsizlik sigortası getirilirken paydaşlarla da oturulmuş, kıdem tazminatı sistemi de gözden geçirilmiş, fakat o zaman unutulmuş, yapılmamış. Bu hususların Türkiye de tartışılması lazım. Biz işgücü piyasasında esnekliğin artırılması için önemli adımlar attık ama ASO dan da destek anlamında bir şey duymadık. Hiç kimse elini taşın altına koymak istemiyor. Bu Türkiye nin önemli bir sorunu. Bu sorunu çözmek için adımlar atma noktasına girdik. Ama bu girişimde sanayicilerden de hassasiyet bekliyoruz. Aynaya bizler de bakacağız, sizler de bakacaksınız. İşgücü piyasasını önemli bir reform alanı olarak görüyoruz. Bu daha fazla istihdam, iş ve aş için gerekli. Sendikalarımızın daha etkin role sahip olması için de gerekli. Herkes dar pencereden bakarsa ilerleme sağlanamaz.

VERGİ DENETİMLERİ
Maliye Bakanı Şimşek, hükümetleri döneminde vergi alanlarında da önemli reformlar yapıldığını sadece gelir vergisi reformunun hayata geçirilemediğini belirtti.

Vergide en çok şikayetin denetimden kaynaklandığını belirten Şimşek, burada denetimlerin sisteme göre değil, keyfi yapıldığının ileri sürüldüğünü kaydetti. Bakan Şimşek, yok öyle şey. Daha önce çıkardığımız yasada denetim kriterlerini belirledik. Risk analizlerin esas alacağımızı söyledik. Bunları kanunun içine koyduk (ben bugün uyandım şuraya gideyim) şeklinde denetim anlayışı yok artık. Şu mükellefin defterlerini aldım. Aceleye gerek yok. 3-5 yılda bakarım. Bu da yok. Sınırlı denetim 6 ayda, tam denetim de bir yıl içinde sonuçlandıracak açıklamasında bulundu.

Vergi düzenlemeleri kapsamında mukteza sistemini değiştirdiklerini, Ar-Ge de dünyanın en iyi uygulamalarını baz aldıklarını anlatan Maliye Bakanı, önemli altyapı projelerine de ağırlık verdiklerini bildirdi.

Dünyanın bireysel anlamda bir köye dönüştüğünü belirten Şimşek, biz de burada bir ada değiliz. Türkiye, kim ne derse desin altyapı anlamında batıyla arasını süratle kapatıyor. Bakın THY de zihniyet devrimi yaşadık. THY özelleştirme kapsamında ve bana bağlı. THY den bir kişi çıksın da (Maliye Bakanı şunu, bunu istedi) desin. Yoktur öyle bir şey diye konuştu.

VERGİ YÜKÜ VE AFLAR
Bakan Şimşek, AK Parti döneminde vergi yükünün arttığının söylenemeyeceğini de belirttiği konuşmasında, sanayicilere, bana bir tek alan getirin, vergi yükü 2002 yılına göre arttı diye. Hemen düzelteyim dedi.

Avrupa da sadece 3 ülkedeki maksimum KDV oranın Türkiye nin altında olduğunu ifade eden Şimşek, Türkiye de ortalama KDV nin yüzde 14,4 olduğunu bildirdi ve bu Avrupa nın en düşük oranıdır şeklinde konuştu.

Türkiye de akaryakıt ve otomotiv ürünlerde vergilerin yüksek olduğunu yineleyen Maliye Bakanı, şunları söyledi:

Peki bu ürünlerdeki vergi AK Parti döneminde arttı mı? Hayır artmadı. 2002 yılında 100 liralık benzin aldığınızda 70,3 lira hazineye geliyordu. Bugün 63 lira bize geliyor. Sistemi değiştirdik ve vergi yükünü artırmadık. Bu oranlar daha düşürülmeli mi? Evet düşürülmeli ama popülizm tuzağına düşmeden. Bugün hayvancılığa 7 yıl vadeyle, sıfır faizle çok kapsamlı destek veriliyorsa, bankalar sizin peşinizden kredi vermek için koşuyorsa bunlar tesadüf değil. Eksiklerimiz var. Kabul ediyoruz. Ama gelinen noktayı da takdir etmek gerekiyor. Biz elimizde olmayan imkanları dağıtma yoluna gidersek bunun faturasını hepimiz öderiz. Yoktan var etmek Allaha mahsustur. Biz olmayan şeyi bahşedemeyiz.


Üye OlÜye Girişi