Sinemanın diliyle “Kadına Şiddete Hayır!”

 

İzmir'in Bornova Belediyesi’nce Kadına Yönelik Şiddet Sorunu’na dikkat çekmek amacıyla ilk kez düzenlenen “Kısa Film Yarışması”nda ödül heyecanı yaşandı

...
25.11.2017
Yazı Boyutu:  

Bornova Belediyesi’nin, Kadına Yönelik Şiddet Sorunu’na dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla ilk kez düzenlendiği “Kadına Şiddete Hayır!” temalı yarışmada dereceye girenler, ödüllerini düzenlenen törenle aldı. 

108 film başvuru yaptığı yarışmada Bawer Aydın’ın yönetmenliğini yaptığı “Kozalak” filmi birinci, Metin İlknur’a ait “Çocuk Odası” ikinci, Tunahan Kurt’un yönetmeni olduğu “Kar Kirazı” ise filmi üçüncü oldu. 


Türk Sineması’nın efsane oyuncularından Yaprak Özdemiroğlu ve Cezmi Baskın’ın katıldığı gecede,  konuşan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Kadınlarımızın şiddet görmediği daha güzel bir dünya, çocuklarımızın daha güzel yaşayabileceği bir gelecek istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz” dedi.

Kurmaca, canlandırma, belgesel ve deneysel dallarında 108 başvuru yapılan, 25 filmin yarışma şartnamesine uygun olmadığı için elendiği yarışmanın birincisi, erken yaşta evlendirme sorununa çözüm odaklı yaklaşımı ve ‘’Öğrenilmiş çaresizlik’’ yerine alternatif sunan anlatısıyla yönetmenliğini Bawer Aydın’ın yönetmenliğini yaptığı “Kozalak” filmi oldu. Yarışmaya İstanbul’dan katılan Aydın’ın ödülünü, Oyuncu Yaprak Özdemiroğlu verdi. Sinemasal tekniklerin kullanımı ve atmosfer yaratımındaki başarısı ile yönetmenliğini Metin İlknur’un yaptığı “Çocuk Odası” ikinciliği elde etti. Metin İlknur, ödülünü Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ve Eşi Hikmet Atila’nın elinden aldı. “Kumalık sorunu” ve ‘’Erkek çocuk sahibi olma’’ meselesine yönelik eleştirel bakış açısıyla, “Kar Kirazı” filmi üçüncü olurken, yarışmaya Adana’dan katılan Tunahan Kurt’a ise plaketini Oyuncu Cezmi Baskın verdi. Yarışmanın birincsi 5 bin TL, ikincisi 3 bin TL, üçüncüsü 2 bin TL kazanırken, jüri özel ödülü biner TL oldu.

Jüri Özel ödüllerinin sahipleri ise “Alrasheed Street” filmeyle yarışmaya Irak’tan katılan Ameer Albassri, Satır filmiyle Mehmet Çengelci, Yastık filmiyle de Aylin Kösehan ve Cem Karataş oldu. Bu isimler ödüllerini, yarışmanın jüri üyeleri; Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarım Bölüm Başkanı Yrd. Doç Dr. Zühal Çetin, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV ve Sinema Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Lale Kabadayı, Avukat Nuriye Kadan, Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu Müdürü Murat Niyazi Emre, Bornova Belediyesi Dijital Film Atölyesi Eğitmeni Nesli Özalp. Jüri üyelerinin teşekkür plaketlerini ise CHP Bornova İlçe Başkanı Nevzat Kavalar ile Bornova Belediyesi Meclis Üyeleri ile verdi.

Yoğun katılım bizleri mutlu etti

“Kadına Şiddete Hayır” temasıyla ilk kez düzenledikleri yarışmaya gösterilen ilginin kendilerini sevindirdiğini söyleyen Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Bu özel çok önemli bir konuda farkındalığımızı ortaya koymak için biraraya geldik. Bu nedenle duyarlılık gösteren değerli sanatçılarımıza çok teşekkür ediyorum. Çok şanslı bir belediye başkanı olduğumu düşünüyorum. Çünkü böylesi konularda çok hassas insanların yaşadığı bir kentin belediye başkanıyım. Kadınlarımızın şiddet görmediği daha güzel bir dünya, çocuklarımızın daha güzel yaşayabileceği bir gelecek istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz” diye konuştu.

Yarışmada ilk üçe giren filmlerin yönetmenleri ise duygularını şu sözlerle dile getirdi:

Kozalak - Bawer Aydın: “Bu değerli ödülün benim için iki anlamı var. Birincisi filmimin ilk kez ödel alması. Diğeri, yarışmanın temasının çok önemli olması. Filmim aracılığıyla “Kadını Şiddet Hayır!” diyebilmek bana büyük gurur verdi.

Çocuk Odası - Metin İlknur: “Bu benim aldığım ilk büyük ödül oldu. Bu yüzden çok mutluyum ve bu nedenle burayı asla unutmayacağım. Buradan aldığı enerji ile de daha iyi işler çıkarmak için kendime söz verdim”

Tunahan Kurt - Kar Kirazı: Öncelikle Bornova Belediyesi’ne böyle bir yarışma düzenlediği için çok teşekkür ediyorum. Kadına Şiddet günümüzün kemikleşmiş sorunlarından biri. Bu soruna böylesi bir yarışma üzerinden dikkat çekilmesi, daha çok insane gösterilmesi çok önemli. Umarım kadına yönelik şiddetin olmadığı bir dünyada yaşarız. Başkan Olgun Atila’ya bu organizasyona sahip çıktığı çok teşekkür ediyorum.Üye OlÜye Girişi