Sınırı geçmek isteyen sığınmacılara Yunan askeri ateş açtı: 1 ölü, 5 yaralı

 

Avrupa'ya gitmek için sınıra giden ve geçmek isteyen göçmenlere Yunanistan müdahale etti. Vurulan bir göçmenin hayatını kaybettiği iddia edilirken sığınmacı yaralandı.

02.03.2020
Yazı Boyutu:  
İdlib'deki saldırının ardından Türkiye'nin sınır kapılarını açmasıyla birlikte Yunanistan sınırına akın eden sığınmacılara yapılan müdahale sırasında bir kişinin hayatını kaybettiği öne sürüldü.

BBC muhabiri Mughira Al Sharif, bu sabah Yunan askerleri tarafından yapılan müdahale sonucu kafasından darbe alan bir sığınmacının hayatını kaybettiğini söyledi. 

Twitter hesabından, kafasından darbe aldığı ile bilincini kaybeden sığınmacının görüntülerini paylaşan Mughira Al Sharif, "Bu sabah Yunan askeri tarafından öldürülen Suriyeli göçmen Ahmed Abu Emad yüzlerce göçmenle İpsala’da sınırı geçmeye çalışırken Yunan askeri tarafından saat 09:07’de boğazından vurularak öldürüldü. Ahmed’in cesedi Türkiye’ye götürüldü" dedi.  

Hayatını kaybeden Ahmed Abu Emad'ın ölümünün Yunan askeri tarafından sıkılan gaz bombasının kapsülü mü yoksa mermi mi olduğu ile ilgili ayrıntılı bir bilgiye ulaşılamadı. 

5 SIĞINMACI DA PLASTİK MERMİYLE YARALANDI

DHA'nın verdiği habere göre ise Edirne'nin İpsala ilçesine bağlı Yenikarpuzlu beldesinde, Yunanistan'a geçmek isteyen gruba Yunan askerlerinin plastik mermiyle müdahalesi sonucu 5 göçmen yaralandı.  Yaralılar, sağlık görevlilerince ambulanslarla Keşan Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak, tedaviye alındı.

Bu arada bölgeye, İstanbul'dan çok sayıda takviye ambulansın gönderildiği belirtildi. 

KAÇ SIĞINMACI AYRILDI?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'den ayrılan göçmen sayısını açıkladı.

Bakan Soylu, Twitter hesabından, Türkiye'den ayrılan göçmen sayılarına ilişkin açıklama yaptı.

Bakan Soylu, "Saat 13.50 itibarıyla Edirne üzerinden ülkemizden ayrılan göçmen sayısı; 117 bin 677" dedi.


(KAZETE HABER MERKEZİ)

Üye OlÜye Girişi