Şırnak'ta kömür ocağında facia: 6 işçi yaşamını yitirdi

 

Şırnak'ta bir kömür ocağında göçük meydana geldi. Toprak altından çıkarılan 6 işçinin hayatını kaybetti açıklandı.

17.10.2017
Yazı Boyutu:  
Şırnak'ta bir kömür ocağında göçük meydana geldi. Son dakika olarak bildirilen haberde; toprak altından çıkarılan 6 işçinin hayatını kaybettiği bir işçinin ise yaralı olarak kurtarıldığı bildirildi. Olay yerinden ilk fotoğraflar da geldi. Enerji Bakanlığı ise, kömür ocağının ruhsatsız ve kaçak olduğunu açıkladı.Sözcü'nün DHA mahreçli haberine göre, Şırnak Kömür Ocakları bölgesinde bulunan 3 no’lu kömür ocağında göçük meydana geldi. Göçük altından kurtarılıp hastaneye kaldırılan 7 işçiden altısı tüm müdahalelere karşın yaşamlarını yitirdi. Göçük altında kaldığı belirtilen 1 işçiyi arama çalışmaları devam ediyor.

Şırnak ile Cizre arasında, Cudi Dağı eteklerindeki kömür ocakları bölgesinde bulunan 3 nolu açık kömür ocağında, bugün saat 15.00 sıralarında göçük meydana geldi. Haber verilmesi üzerine bölgeye, UMKE ve AFAD ile sağlık ekipleri sevk edildi.

Çevredeki maden ocaklarında çalışan işçilerin de yardım ettiği kurtarma çalışmalarında 7 işçi, göçükten çıkarılarak, bölgede hazır bekletilen ambulanslarla Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. İşçilerden sağlık durumları ağır olan 6’sı yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı. 1 işçinin hastanedeki tedavileri sürerken, göçük altında kalan 1 işçiyi arama çalışmaları devam ediyor.ENERJİ BAKANLIĞI: MADEN KAÇAK

Şırnak Kömür Ocakları bölgesinde bulunan 3 nolu kömür ocağında 6 işçinin hayatını kaybettiği göçük ile ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı açıklama yaptı. Açıklamada, “Şırnak'ta meydana gelen kazanın olduğu maden sahası, işletme ve iş güvenliği riski barındırdığı için MİGEM tarafından 2013 yılında faaliyete durdurulmuş bir sahadır. Kazanın meydana geldiği saha için MİGEM tarafından verilmiş çalışma ruhsatı söz konusu değildir. Yapılan işlem kaçak işlemdir” denildi. (DHA)

 
Üye OlÜye Girişi