Sırrı Süreyya Önder'den bir artı birin 3 edeceği ittifak önerisi

 

HDP Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP, CHP ve daha birçok paydaşın içinde olacağı bir birlikteliğin zorunlu olduğunu söyledi.

10.08.2017
Yazı Boyutu:  
HDP, CHP ve daha birçok paydaşın içinde olacağı bir birlikteliğin şart olduğunu belirten HDP’li Sırrı Süreyya Önder, “Güçlü bir blok oluşmadığı sürece Türkiye’nin gidişatının düzelmeyeceğini ifade ederken oluşan ittifakın iktidarı hedeflemesi gerektir” dedi.

İleri Haber'e göre, HDP Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Dihaber’den Kenan Kırkaya’nın sorularını yanıtladı.

Önder, “HDP ile CHP arasında bir ittifak mümkün olabilir mi?” sorusu üzerine, “Mevcut durumda Türkiye’de gerçek bir kırılma var, bu kırılma ve yeni başkanlık sistemi mantığı bu kırılmada yüzde 50’nin üzerinde oy alabilecek, yani 1+1’in 3 edeceği yeni bir ittifakı gerektiriyor. HDP, CHP ve daha birçok paydaşın içinde olacağı bir birliktelik şart” yanıtını verdi.

2019 seçimlerine ilişkin ittifak sorusuna yanıt veren Önder, “Bunlar çok uzun bir süreçte yanıtlanabilecek konular; mevcut sıkışmayı çözmek için tüm muhalefet üstüne düşeni yapmakla meşgul olmalı ilk aşamada. 2 yıl daha bu ülkeyi mevcut sıkışmışlık rejimine sıkışık bırakamayız. Önceliğimiz bu ittifakın rüzgarı olacak bir özgürleşme hamlesi yaratmak olmalı. Cumhuriyet Davası’nda yapılan tek bir savunma bile insanlara büyük bir güç ve moral verdi. Özgürlükten yana basın tutukluları İnan Kızılkaya'dan Ahmet Şık’a, Zehra Doğan’dan Erdoğan Alayumat’a, KCK Basın davasından yargılananlardan Kadri Gürsel’e varana değin çok tarihsel ve anlamlı bir tutum aldılar. Baskı dönemleri cezaevleriyle anılır hep… Bugün de bu manifesto, cezaevi gibi, meydanlar gibi direniş alanlarından çıkacaktır. Demirtaş, Yüksekdağ, Kışanak, Tuncel başkanlarımızın mahkeme değerlendirmeleri bu manifestonun temel örgüsü gibidir. Hayat ve direniş birçok meseleyi çözümler ve çözer. Engel olanları ve anlayamayanları da geriye atar”

“İKTİDAR HEDEFİ OLAN BİR BLOK OLMADIKÇA GİDİŞAT İYİ OLMAYACAK”

Önder sözlerine, “Türkiye’yi ne bekliyor sorusuna verilebilecek yanıtlar muhtelif; ancak bir birliktelik, iktidar hedefi olan bir blok ve bir iktidar perspektifi olmadıkça gidişatın iyi olmayacağı kesin. Demokrasi ve yargı burada batı normlarıyla işlemiyor; bu gerçeğin farkında olan, adımlarını akılcı ve doğru bir hedefe doğru atan bir alternatif ortaya çıkmadıkça başarı elde etmek imkansız” şeklinde son verdi.

Üye OlÜye Girişi