Şişli 'olmayan' basın özgürlüğünü konuşacak

 

Gazeteciler ,basın özgürlüğü endeksinde dünyada 149. sırada olan Türkiye'yi değerlendirecek

03.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
3 Mayıs'ın Dünya Basın Özgürlüğü  Günü  olması nedeniyle istanbul Şişli Belediyesi'nin yarın düzenleyeceği panelde Türkiye'de olmayan basın özgürlüğünü tartışılacak.
 
 
CHP'den milletvekiliğine adaylığını koyan Çiğdem Anad, Vatan Partisi adayı Can Ataklı,  CHP İstanbul milletvekili adayı Barış Yarkadaş,  Mahrem kitabıyla büyük çıkış yakalayan Oda Tv yazarları Barış Pehlivan ve gazeteci yazar Pelin Batu, “Türkiye’de Basın Özgürlüğü” panelinde buluşacaklar.
 
Dünya Basın Özgürlüğü Günü, Şişli’de bir panel ile kutlanıyor. Şişli Belediyesi, Türk basınının usta isimlerini 4 Mayıs Pazartesi günü bir panelde ağırlıyor. Çiğdem Anad, Can Ataklı, Barış Yarkadaş, Barış Pehlivan ve Pelin Batu gibi isimlerin konuşmacı olarak yer aldığı panel, Harbiye’deki Divan İstanbul Otel’de düzenlenecek.
 
Açılış konuşmasını Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün yapacağı panelde Anad, Ataklı, Yarkadaş, Pehlivan ve Batu, basın emekçilerinin karşılaştığı sorunları farklı bakış açılarıyla ele alacaklar
 
TÜRKİYE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE 149. SIRADA
 
Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün yayınladığı 2015 Basın Özgürlüğü endeksine göre; Türkiye 180 ülke arasında 44.16 puanla 149. sırada yer aldı. Endekste Türkiye’nin listenin altında düşük bir puana sahip olmasında, İnternet’e yönelik müdahaleler, sansür, eleştirel olan gazetecilere davaların açılması ile bilgi özgürlüğünün zayıflayarak kötüleşmesi neden olarak gösteriliyor.
 
Tarih: 4 Mayıs 2015, Pazartesi        Saat: 16.30
Yer: Divan İstanbul Otel/ Harbiye
 

Üye OlÜye Girişi