Siyahi olmak zor, siyahi kadın olmak daha zor

 

CERN'de ırkçı ve cinsiyetçiliğe karşı mücadelesiyle dikkati çeken siyahi bilim kadını Senamile Masango, özellikle genç kadılara kendilerine güvenmelerini tavsiye ediyor

15.08.2017
Yazı Boyutu:  
CERN laboratuarındaki nükleer araştırma tesisi olan HIE-ISOLDE’de bir deneye dâhil edilen ilk Güney Afrikalı bilim kadını olarak adını duyuran olan Senamile Masango, genç kadınların engelleri kırmak için çok çalışması gerektiğini söyledi.


İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Organizasyonu (CERN) laboratuarındaki nükleer araştırma tesisi olan HIE-ISOLDE’de bir deneye dâhil edilen ilk Güney Afrikalı kadın olan Senamile Masango, “Siyahî olmanı ötesinde siyahî bir kadın olmak zordur. Yetenekli olmadığınız ya da burada olmayı hak etmediğiniz düşünülür. O yüzden bu durumu her zaman olumlu bir şekilde kullanacağım. Engelleri kırmak istiyorum” diyor.

Senamile Masango, KwaZulu-Natal’daki kırsal Nongoma’da dünyaya geldi. Zululand Üniversitesi’nde eğitim alan Senamile, fizik ve elektronik çalışmalarına odaklanmaya karar verdi ve mezun oldu.

Bati Cape Üniversitesi’nde nükleer fizik alanında çalışmaya başlayan Senamile, başarılı eğiğim hayatı ardından CERN laboratuarındaki nükleer araştırma tesisi olan HIE-ISOLDE’de bir deneye dâhil edilen ilk Güney Afrikalı kadın olarak adını duyurdu.
Senamile, deney projesinin yaşamını değiştiren bir deneyim olduğunu belirterek, “Profesörlerden doktorlara, öğrencilere kadar CERN’e gitmek her bilim insanının hayalidir. Bu deneyim için her zaman müteşekkirim ve minnettar olacağım, tarihin bir parçasıyım” diyor.

Çalışma ve eğitim hayatı boyunca yaşadığı en büyük zorluğun siyahî olmasına dayalı ayrımcılıkla ilgili olduğunu belirten Senamile, “Siyahî olunca kimse inanmıyor, bu nedenle her şeyden önce kendini ve yapabileceğini kanıtlamalısın. Çünkü siyahî olmama bir yanlış ya da bir eksiklik değildir. Başarım önünde de bir engel olamaz” diye ifade ediyor."GENÇ KADINLAR ÇOK ÇALIŞMALI, ÖĞRENMELİ, KENDİLERİNE GÜVENMELİ"

Siyahî olmanı ötesinde siyahî bir kadın olmanın zorluklarına dikkat çeken Senamile, “Eğer bir kadınsanız, sizin yetenekli olmadığınız ya da burada olmayı hak etmediğiniz düşünülür. O yüzden bu durumu her zaman olumlu bir şekilde kullanacağım” şeklinde ifade ediyor. Engelleri kırmak istediğini dile getiren Senamile genç kadınlara, “Genç kadınlar çok çalışmalı, öğrenmeli, bilmediğini itiraf etmeli, istekli olmalı. Kendinize güvenin” diye sesleniyor.

Mücadelenin her zaman sonuca ulaşacağına inanan Senamile, “Başarıya giden yol kolay değil, ancak hedeflerinize odaklanarak bunlara erişebilirsiniz” diyor.Üye OlÜye Girişi